یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۶

حمید چیت چیان شنبه شب در پایان سفر چهار روزه خود به این استان در نشستی با خبرنگاران در فرودگاه شهید مدنی تبریز،…

حمید چیت چیان شنبه شب در پایان سفر چهار روزه خود به این استان در نشستی با خبرنگاران در فرودگاه شهید مدنی تبریز، افزود: میزان تولید برق درآذربایجان شرقی با پیک مصرف آن برابری می کند، ولی از آنجایی که کارخانه ها و صنایع در حال ساخت وجود دارد و تولید برق در استان های آذربایجان غربی و اردبیل بیش از نیاز آنهاست، امکان انتقال این انرژی به این استان مهیا می شود .

وی باتشریح نتایج سفر خود به آذربایجان شرقی و افزایش ظرفیت تولید برق در این استان، گفت: برنامه ریزی مناسب برای افزایش تولید برق در شهرستان هریس، آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه یکهزار و 350 مگاواتی که در سه فاز ˈ سینکل شفت ˈ سیکل ترکیبی هر کدام با 450 مگاوات ظرفیت پیش بینی شده که در سه سال به پایان می رسد.

چیت چیان اظهار کرد: در شهرستان مرند نیز مجوز لازم برای ساخت نیروگاه تا سقف یکهزار مگاوات صادر و در شهرستان ورزقان هم یک تا دو واحد 25 مگاواتی نصب می شود.

وی همچنین با اشاره به بازدید از نیروگاه سهند در شهرستان بناب، گفت: کار توسعه این نیروگاه پس از قطعی شدن نوع مالکیت آن انجام می شود.

وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: بخش خصوصی و افرادی که تولید برق فتوولتایی انجام و انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند، وزارت نیرو 50 درصد از مبلغ سرمایه گذاری اولیه این موضوع را پرداخت می کند.

چیت چیان همچنین از آغاز به کار واحد 50 کیلوواتی نیروگاه فتوولتایی در اطراف میانه با مقیاس متوسط خبر داد و گفت: دو واحد نیروگاه هیبرید دوگانه بادی و خورشیدی در شهرستان میانه به بهره برداری رسید.

وی همچنین در خصوص طرح های آب آذربایجان شرقی اظهار کرد: اعتبار برای تکمیل سد ایثار در شهرستان اهر و مرمت سد بناب مرند با مشارکت مردم و اعتبارات وزارت نیرو تامین می شود.

وی افزود: سد گرمی چای میانه تا پایان سال 94 و تامین آب آشامیدنی بستان آباد و هشترود از راه سد کلقان انجام می شود.

چیت چیان خاطر نشان کرد: اعتبارات کافی برای توسعه شبکه های پایاب سدهای شهریار میانه و سهند هشترود در گذشته داده نشده و در بعضی پایاب ها نیاز به پمپاژ آب وجود دارد که در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شد.

وی همچنین با اشاره به کمبود آب در برخی از روستاها گفت: آبرسانی به برخی از روستاهای کشور و آذربایجان شرقی با تانکر انجام می شود که در هر منطقه مورد هدف مجتمع آبرسانی با مشارکت شرکت آب و فاضلاب روستایی ایجاد و در جاهایی که ساخت این مجتمع ها بیشتر ضرورت داشته باشد، با توجه به تبصره یازده بودجه سال 93 تامین می شود.

به گزارش ایرنا، وزیر نیرو در سفر چهار روزه خود به آذربایجان شرقی که از روز چهارشنبه گذشته آغاز شد، از طرح های دردست اجرا در حوزه مسوولیت این وزارتخانه بازدید و از نزدیک در جریان روند اجرایی این طرح ها قرار گرفت.

وی که به دعوت جمعی از نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی به این استان سفر کرده بود، به منظور آگاهی از مشکلات شهرستان بستان آباد در نشستی با نماینده این شهرستان در مجلس، فرماندار و مدیران این شهرستان حضور یافت.

وزیر نیرو در ادامه برنامه سفر خود، کلنگ نیروگاه هریس را به زمین زد و سپس در نشستی با حضور استاندار آذربایجان شرقی و نمایندگان استان، مشکلات حوزه وزارت نیرو در این استان را بررسی نمود.

چیت چیان روز پنجشنبه در روز دوم سفر خود یک واحد نیروگاه دو منظوره، دو واحد نیروگاه بادی و یک واحد نیروگاه هیبریدی را در تبریز افتتاح کرد.

بازدید از سد شهریار میانه، تصفیه خانه سراب، سد پیغام چای کلیبر و سد گلفرج جلفا از برنامه های روز دوم سفر وزیر نیرو به آذربایجان شرقی بود.

چیت چیان روز شنبه و در روز چهارم سفر خود از سد علویان مراغه و تصفیه خانه بناب بازدید کرد.

وزیر نیرو در پایان سفر چهار روزه خود به استان آذربایجان شرقی شنبه شب تبریز را به مقصد تهران ترک کرد.

/587/7223

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.