پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۷

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان روز پنجشنبه در دیدار با حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی از مراجع تقلید ، اظهارکرد:…

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان روز پنجشنبه در دیدار با حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی از مراجع تقلید ، اظهارکرد: کمبود شدید منابع آب در کشور جدی است و برای ایجاد تعادل در مصرف و منابع، صرفه جویی تنها راه باقی مانده است.

وی افزود: راه های دیگری برای استحصال آب وجود دارد اما پرهزینه و زمان بر است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه کمبود آب در کشور موجب تعارضات اجتماعی شده است افزود: برخی رودخانه های مهم کشور از جمله کرخه و سفید رود در میان چند استان مشترک است و همه اهالی آن استان ها در مصرف از آب این رودخانه ها برای خود حقوقی قائل هستند که همین امر موجب تعارض بین آنان شده است.

وی آب را مساله ای چند وجهی ذکرکرد و افزود: آب دارای ابعاد فنی، اقتصادی و اجتماعی است و باید به اهمیت آن توجه ویژه کرد.

چیت چیان با بیان اینکه متوسط مصرف آب شرب در کشور ایران 250 لیتر و در کشورهای توسعه یافته 159 لیتر است خواستار توصیه مراجع و علما به مردم برای ضرورت صرفه جویی در فصول گرم سال شد.

وی با بیان اینکه 92 درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، افزود: با اصلاح فرهنگ مصرف دربین کشاورزان و برخی رویه های کشاورزی از جمله تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری تحت فشار می توان علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب بازدهی بیشتری داشت.

چیت چیان از تلاش دولت یازدهم برای استفاده از انرژی های نو و تجدید شونده خبر داد و افزود: در این دولت 945 مگاوات قرارداد جدید برای اضافه شدن انرژی های نو بسته شده است که این میزان تا پنج سال آینده به پنج هزار مگاوات افزایش می یابد در حالیکه در سالهای قبل این میزان فقط 160 مگاوات بود.

وزیر نیرو در سفر یک روزه به قم با حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی از مراجع تقلید و حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران دیدار کرد.

دیدار با سایر علما و مراجع و بازدید از تصفیه خانه آب و فاضلاب قم از دیگر برنامه های وزیر نیرو در قم است./2

569/ 550/ 546

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.