شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۱۴

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان روز شنبه در بازدید از سد علویان مراغه با اشاره به اینکه تکمیل این طرح ها با…

به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان روز شنبه در بازدید از سد علویان مراغه با اشاره به اینکه تکمیل این طرح ها با توجه به قیمت فعلی نیازمند حدود یک میلیون و 200 هزار میلیارد ریال اعتبار است، افزود: با روند فعلی بودجه، سالانه حدود 300 هزار میلیارد ریال اعتبار از ردیف های مالی برای این طرح ها تخصیص داده می شود.

وی با بیان اینکه با این روند تخصیص اعتبارها، حدود 40 سال وقت برای اتمام این طرح ها نیاز است، اظهار کرد: به همین علت، وزارت نیرو تا اطلاع ثانوی از اجرای طرح های جدید در این بخش خودداری می کند.

وزیر نیرو ادامه داد: شروع طرح جدیدی در این بخش موجب تعویق و طولانی شدن زمان بهره برداری طرح ها می شود.

چیت چیان با اشاره به اینکه هر طرحی که به منظور تامین آب آشامیدنی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار گیرد از این امر مستثنی است، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو آماده همکاری در زمینه اجرایی طرح هایی است که اعتبار آن ها از سوی منابع استانی تامین می شود.

وی با اشاره به طرح های پیشنهادی مسوولان مراغه در بخش آب گفت: تمام طرح های پیشنهادی بسیار خوب و قابل اجرا بوده اما آغاز و پیشنهاد ایجاد ردیف جدید برای آن ها در زمان کنونی به ضرر کشور است.

وزیر نیرو ادامه داد: اگر میزان ورودی آب آشامیدنی به شبکه انتقال این شهر جوابگو نباشد، با ارتقای میزان آن می توان این نیاز را برآورده و مشکل را مرتفع کرد.

چیت چیان از بلامانع بودن حفر 10 حلقه چاه در منطقه بهنق مراغه در صورت کافی نبودن آب آشامیدنی مناطق روستایی این منطقه و بخشی از آب شهری خبر داد و گفت: اجرای شبکه جدید خطوط فاضلاب این شهر و تبدیل خطوط سنتی به مدرن با افزایش اعتبارات با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی یادآوری کرد: ادامه روند احداث مجتمع آبرسانی سراجوی این شهرستان در اولویت شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی است تا مردم روستاهای زیر پوشش از آب بهداشتی بهره مند شوند.

وزیر نیرو همچنین از اعمال ماده 46 قانون برای پیمانکار پایاب سد قلعه چای عجبشیر خبر داد و گفت: تمام مراحل تغییر پیمانکار این طرح انجام می شود.

چیت چیان اظهار کرد: در مورد استفاده از گاز طبیعی بجای مازوت در نیروگاه بناب نیز وزارت نیرو و مسوولان این شهرستان اقدام می کنند تا با همکاری وزارت نفت این روند سرعت یابد.

وی از تامین برق صنعتی مورد نیاز عجبشیر تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: سرعت دهی در اجرای خط انتقال برق صنایع مراغه و رفع معارض آن در دست بررسی است.

در این آیین وزیر نیرو و جمعی از مسوولان استان و منطقه ای از سد علویان مراغه بازدید کردند.

سد علویان در سه کیلومتری شمال شهر مراغه و در نزدیکی روستای علویان بر روی رودخانه صوفی چای احداث شده و آب آشامیدنی شهرستان های مراغه، میاندوآب، بناب، عجب شیر و ملکان را تامین می کند.

این سد از نوع خاکی است که هسته آن رسی بوده و عملیات احداث آن از سال 69 آغاز شده و در سال 74 به بهره برداری رسیده است.

طول تاج سد علویان ۹۳۵ متر و عرض آن ۱۰ متر بوده و ظرفیت گنجایش آن ۶۰ میلیون مترمکعب است.

در سال زراعی جاری حدود 31 میلیون مترمکعب از این سد آبگیری شده که این میزان حدود 50 درصد از ظرفیت این سد بوده و ورودی آب ان در سال زراعی جاری حدود 44 درصد حد نرمان آن است.

7483/590/587

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.