شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۱۱:۵۲

وزیر کشور گفت: اکنون دنیا در عرصه فناوری و اطلاع رسانی به جایی رسیده که در بحث ماهواره برخورد سلبی دیگر چاره ساز…

وزیر کشور گفت: اکنون دنیا در عرصه فناوری و اطلاع رسانی به جایی رسیده که در بحث ماهواره برخورد سلبی دیگر چاره ساز نیست.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی جمعه شب با حضور در برنامه ˈشبهای اترکˈ سیمای استانی اترک خراسان شمالی اظهار کرد: ماهواره ها قبلا نفوذپذیری کنونی را نداشتند و اینترنت نیز این قدر جا باز نکرده بود.

وی با تاکید بر ضرورت بهره برداری از بستر رسانه برای تقویت خرده فرهنگ ها برای ارتقای فرهنگ ملی گفت: باید ظرفیت سازی کرده و با ارتقای فرهنگ مردم، آسیب پذیری جامعه را در برابر تهدیدات به حداقل برسانیم.

وزیر کشور افزود: اکنون دنیا به سویی می رود که بزودی ماهواره ها بدون دیش و یا با دیش های کوچک قابلیت دریافت دارند و از دیگر سو روی اینترنت نیز کار می شود تا پهنای باند آن بین المللی شود که در آن صورت دیگر کار از دست ما خارج خواهد شد.

وحدت متکثر

وزیر کشور گفت: فرهنگ ایرانی با وجود یکدستی و انسجام کلی، به دلیل وجود اقوام و زبانهای مختلف متکثر است و اگر چه برخی میدان دادن به خرده فرهنگها را تهدید می دانند اما چنین نیست و این خرده فرهنگها در طول تاریخ نیز هیچگاه تهدیدی برای هویت و فرهنگ ملی ما نبوده اند.

وی از فرهنگ های مختلف به عنوان گنجینه و ذخایر ملی یاد کرد و افزود: عامل همگرایی ایران تا قبل از آمدن اسلام، همین زبانها و فرهنگ ها بوده اند که با آمدن اسلام، بعد دینی هم به این عوامل انسجام ملی افزوده شده است.

کشف 570 تن مواد مخدر

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر میزان کشفیات سال گذشته مواد مخدر در کشور را 570 تن عنوان کرد و گفت: شمار کنونی معتادان در کشور ما یک میلیون و 300 هزار نفر است که 63 درصد آنان شاغل و 52 درصد متاهل هستند و با احتساب خانواده های آنان اکنون 5.5 میلیون نفر با این معضل خانمان سوز درگیرند.

رحمانی فضلی با اشاره به رواج مواد مخدر صنعتی، افزود: پارسال بیش از 300 کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی در کشور منهدم شده است.

وی در عین حال مبارزه با مواد مخدر از سوی دولت را به تنهایی غیرممکن خواند و بر لزوم احساس مسوولیت و مشارکت مردم تاکید کرد و گفت: مبارزه با این بلای ویرانگر بسیار پیچیده و فرساینده است و مردم نیز باید در این مسیر یاری گر دولت باشند.

وی افزود: ما تلاش داریم تمام اقشار جامعه بخصوص تشکل های مردم نهاد و خیرین را برای حضور در این میدان ترغیب کنیم و از خانواده ها نیز می خواهیم نسبت به فرزندان خود حساس بوده و از اعتماد بیش از حد بپرهیزند.

وزیر کشور با بیان این که در ایام نوروز امسال 15 هزار معتاد در کشور جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد منتقل شدند، گفت: در خوش بینانه ترین حالت تنها 20 درصد این افراد پاک می می مانند و 80 درصد دوباره به اعتیاد باز می گردند.

شمال امن ترین مرزهای کشور

وزیر کشور با بیان اینکه امن ترین مرزهای کشور مربوط به مناطق شمالی است، گفت: مرز 301 کیلومتری استان خراسان شمالی با ترکمنستان نیز جزو مرزهای امن و بدون مساله کشور محسوب می شود.

رحمانی فضلی بر ضرورت ایجاد امنیت پایدار در مناطق مرزی تاکید کرد و گفت: اجرای طرح های اقتصادی برای افزایش درآمد مرزنشینان، به منظور دلگرم کردن آنان برای عدم ترک این مناطق و مشارکت دادن آنان در تامین امنیت مرز از اولویت های این بخش است.

وی با اشاره به ناامنی مرزهای شرقی و غربی کشور، اولویت اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی برای افزایش درآمد ساکنان نواحی مرزی را مربوط به این مناطق خواند و افزود: البته مرزهای شمالی نیز متناسب با نیاز و به سهم خود از این طرح ها بهره مند می شوند.

وزیر کشور گفت: بسیاری تنها به دنبال ارتقای اسمی روستا و منطقه خود، به گمان دریافت خدمات بیشتر هستند و حال آن که با ارتقای یک منطقه، توسعه به خودی خود اتفاقی نمی افتد.

رحمانی فضلی افزود: سیاست دولت یازدهم آن است که اول با ارایه خدمات و امکانات یک منطقه را رشد داده و به سطحی برساند که شایستگی ارتقا را پیدا کند.

وی گفت: این در حالی است که قبلا یک روستا را اول به عنوان شهر اعلام می کردند تا بعد از ارتقای اسمی با دریافت خدمات خود را به سطح شهر برساند، که این رویه درستی نبود.

وزیر کشور که عصر جمعه وارد بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی شده روز شنبه در جلسات شورای اداری، شورای تامین و نشست ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این استان حضور خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.