شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۹

به گزارش ایرنا، ˈعبدالرضا رحمانی فضلیˈ جمعه شب با حضور در برنامه ˈشبهای اترکˈ سیمای استانی اترک خراسان شمالی اظهار کرد: ماهواره ها…

به گزارش ایرنا، ˈعبدالرضا رحمانی فضلیˈ جمعه شب با حضور در برنامه ˈشبهای اترکˈ سیمای استانی اترک خراسان شمالی اظهار کرد: ماهواره ها قبلا نفوذپذیری کنونی را نداشتند و اینترنت نیز این قدر جا باز نکرده بود.

وی با تاکید بر ضرورت بهره برداری از بستر رسانه برای تقویت خرده فرهنگ ها برای ارتقای فرهنگ ملی گفت: باید ظرفیت سازی کرده و با ارتقای فرهنگ مردم، آسیب پذیری جامعه را در برابر تهدیدات به حداقل برسانیم.

وزیر کشور افزود: اکنون دنیا به سویی می رود که بزودی ماهواره ها بدون دیش و یا با دیش های کوچک قابلیت دریافت دارند و از دیگر سو روی اینترنت نیز کار می شود تا پهنای باند آن بین المللی شود که در آن صورت دیگر کار از دست ما خارج خواهد شد.

فرهنگ ملی ما در عین وحدت متکثر است

وزیر کشور گفت: فرهنگ ایرانی با وجود یکدستی و انسجام کلی، به دلیل وجود اقوام و زبانهای مختلف متکثر است و اگر چه برخی میدان دادن به خرده فرهنگها را تهدید می دانند اما چنین نیست و این خرده فرهنگها در طول تاریخ نیز هیچگاه تهدیدی برای هویت و فرهنگ ملی ما نبوده اند.

وی از فرهنگ های مختلف به عنوان گنجینه و ذخایر ملی یاد کرد و افزود: عامل همگرایی ایران تا قبل از آمدن اسلام، همین زبانها و فرهنگ ها بوده اند که با آمدن اسلام، بعد دینی هم به این عوامل انسجام ملی افزوده شده است.

570 تن مواد مخدر کشف کرده ایم

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر میزان کشفیات سال گذشته مواد مخدر در کشور را 570 تن عنوان کرد و گفت: شمار کنونی معتادان در کشور ما یک میلیون و 300 هزار نفر است که 63 درصد آنان شاغل و 52 درصد متاهل هستند و با احتساب خانواده های آنان اکنون 5.5 میلیون نفر با این معضل خانمان سوز درگیرند.

رحمانی فضلی با اشاره به رواج مواد مخدر صنعتی، افزود: پارسال بیش از 300 کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی در کشور منهدم شده است.

وی در عین حال مبارزه با مواد مخدر از سوی دولت را به تنهایی غیرممکن خواند و بر لزوم احساس مسوولیت و مشارکت مردم تاکید کرد و گفت: مبارزه با این بلای ویرانگر بسیار پیچیده و فرساینده است و مردم نیز باید در این مسیر یاری گر دولت باشند.

وی افزود: ما تلاش داریم تمام اقشار جامعه بخصوص تشکلهای مردم نهاد و خیرین را برای حضور در این میدان ترغیب کنیم و از خانواده ها نیز می خواهیم نسبت به فرزندان خود حساس بوده و از اعتماد بیش از حد بپرهیزند.

وزیر کشور با بیان اینکه در ایام نوروز امسال 15 هزار معتاد در کشور جمع آوری و به مراکز ترک اعتیاد منتقل شدند، گفت: در خوش بینانه ترین حالت تنها 20 درصد این افراد پاک می می مانند و 80 درصد دوباره به اعتیاد باز می گردند.

امن ترین مرزهای کشور در شمال

وزیر کشور با بیان اینکه امن ترین مرزهای کشور مربوط به مناطق شمالی است گفت: مرز 301 کیلومتری استان خراسان شمالی با ترکمنستان نیز جزو مرزهای امن و بدون مساله کشور محسوب می شود.

رحمانی فضلی بر ضرورت ایجاد امنیت پایدار در مناطق مرزی تاکید کرد و گفت: اجرای طرح های اقتصادی برای افزایش درآمد مرزنشینان، به منظور دلگرم کردن آنان برای عدم ترک این مناطق و مشارکت دادن آنان در تامین امنیت مرز از اولویت های این بخش است.

وی با اشاره به ناامنی مرزهای شرقی و غربی کشور، اولویت اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی برای افزایش درآمد ساکنان نواحی مرزی را مربوط به این مناطق خواند و افزود: البته مرزهای شمالی نیز متناسب با نیاز و به سهم خود از این طرحها بهره مند می شوند.

با ارتقای مناطق به خودی خود اتفاقی نمی افتد

وزیر کشور گفت: بسیاری تنها به دنبال ارتقای اسمی روستا و منطقه خود، به گمان دریافت خدمات بیشتر هستند و حال آنکه با ارتقای یک منطقه، به خودی خود اتفاقی نمی افتد.

رحمانی فضلی افزود: سیاست دولت یازدهم آن است که اول با ارایه خدمات و امکانات یک منطقه را رشد داده و به سطحی برساند که شایستگی ارتقا را پیدا کند.

وی گفت: این در حالی است که قبلا یک روستا را اول به عنوان شهر اعلام می کردند تا بعد از ارتقای اسمی با دریافت خدمات خود را به سطح شهر برساند، که این رویه درستی نبود.

وزیر کشور که عصر جمعه وارد بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی شده روز شنبه در جلسات شورای اداری، شورای تامین و نشست ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این استان حضور خواهد یافت. ک/2

626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.