شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۲۹

به گزارش ایرنا ،عبدالرضا رحمانی فضلی روز جمعه پس از بازدید از مرکز مدیریت بحران شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: هدف این…

به گزارش ایرنا ،عبدالرضا رحمانی فضلی روز جمعه پس از بازدید از مرکز مدیریت بحران شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: هدف این بازدید آشنایی با فعالیت های شهرداری تهران در این حوزه بود تا در طراحی نهایی ساختار ستاد و سازمان مدیریت بحران کشور که مشغول انجام اقدامات مربوط به آن هستیم، از تجربیات شهرداری و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران استفاده کنیم.

وی گفت: شهرداری تهران تاکنون طرح ها و برنامه های خوب، غنی و منسجمی در حوزه مدیریت بحران اجرا کرده است اما با توجه به جمعیت و وسعت زیاد تهران این امکانات در بحران های بزرگ پاسخگو نخواهد بود .

وی افزود: از همین رو ایجاد و احداث مرکز مدیریت بحران کشور در ابعادی بزرگتر و با امکانات بیشتر در کنار مرکز مدیریت بحران تهران و برای رسیدگی به امور مدیریت بحران کل کشور ضروری است تا آن مرکز ، مکانی برای رصد تمامی بحران های کشور باشد.

وی تاکید کرد : باید نقشه های اماکن بحرانی و آسیب پذیر موجود باشد و سوانح و مخاطرات به طور دائم رصد شود.

رحمانی فضلی گفت: اگر چه احتمال وقوع حوادث بزرگ طبیعی کم است، اما وجود ساختار و نظام مدیریت بحران برای اجرای طرح های پیشگیری و آمادگی ضروری است و بر همین اساس این ساختار برای کل کشور در وزارت کشور و برای پایتخت در شهرداری تهران دیده شده است.

وزیر کشور تصریح کرد: مهلت قانون اولیه تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در حال اتمام است و در تلاشیم تا پیش نویس قانون جامع و جدیدی را تهیه و برای تصویب به مجلس ارائه کنیم بنابراین باید با کمک مجلس و مسئولان این بخش در شهرداری و کشور، تجربیات اجرای قانون قبلی ، ایرادات، اشکالات و پیشنهادها مشخص و در تدوین و تصویب قانون جدید لحاظ شود.

همچنین در این بازدید احمد صادقی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز به تاریخچه شکل گیری این مجموعه اشاره کرد و گفت: در تهران 55 مخاطره شناسایی شده که از میان آنها 13 مخاطره از جمله زلزله، روانگرایی، آتشفشان، زمین لغزش، فرونشست، سیلاب، آتش سوزی، انفجار، حوادث کوهستان و سوانح شهری امکان بروزبیشتری دارد .

وی افزود: موقعیت مکانی و زمین ساختی شهر تهران از جمله قرارگیری شهر تهران در پهنه گسلی باعث تشدید این مخاطرات شده و وجود بافت های فرسوده و متراکم شهری و فرسودگی شریان های حیاتی از عوامل تشدید کننده این وضعیت است.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران تهران ادامه داد: مطالعات زیادی در این مجموعه انجام شده و تمامی خروجی ها و اقدامات عملی بر اساس مطالعات پایه انجام شده است.

وی افزود: پروژه ریز پهنه بندی لرزه ای شهر تهران، طرح جامع کاهش خطر پذیری، طرح توانمند سازی مدیریت بحران و واکنش اضطراری در 72 ساعت اولیه پس از وقوع زلزله، ظرفیت سازی برای کاهش خطر پذیری لرزه ای، طرح اسکان اضطراری و موقت، ایجاد و توسعه سامانه پایشی تخمین تلفات و خسارت و آموزش و سنجش میزان آگاهی شهروندان از اقدامات عملی براساس مطالعات پایه است.

صادقی افزود: زیر ساخت های آمادگی شهر تهران با وضعیت مطلوب فاصله دارد و باید برخی ابهام ها بر طرف و زمینه های تعامل و همکاری بیشتر نهادها، میزان مسئولیت ها و سطح بندی حوادث ملی، استانی و شهرستانی، عمق ماموریت ها، نحوه ارتباط و هماهنگی، نقش شورای هماهنگی مدیریت بحران، جایگاه وحدت فرماندهی و منابع تامین مالی مشخص و شفاف شود.

وی همچنین پیشنهاد داد که به منظور افزایش آگاهی و آمادگی مدیران کشور با مقوله مدیریت بحران و تقویت دغدغه آنان به موضوع مدیریت سوانح، اردوی آموزشی مدیریت بحران برای مدیران کشوری برگزار شود.

وزیر کشور و هیات همراه در ادامه از بخش های مختلف این مرکز شامل شبکه لرزه نگاری شهر تهران، سامانه تخمین سریع تلفات و خسارات، تجهیزات و سامانه های ارتباطی مرکز پایش و سامانه هشدار سریع زلزله بازدید کردند .

در این بازدی سید حسین هاشمی استاندار تهران، عیسی فرهادی فرماندار، سردار ساجدی نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ و اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور حضور داشتند.

تهرام/1348

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.