سه شنبه، ۱۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۲

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب (آبفا) استان یزد گفت: مصرف آب شرب مشترکین استان یزد در روزهای گرم مرداد سال‏‌جاری در مقایسه با…

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب (آبفا) استان یزد گفت: مصرف آب شرب مشترکین استان یزد در روزهای گرم مرداد سال‏‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

علی اسلامی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، تاکید کرد: موضوع صرفه‎جویی با توجه به فقر بالای استان یزد از نظر منابع آبی، ضرورتی دوچندان دارد.

وی با بیان ضرورت صرفه‏‌جویی مصرف آب در بخش‎های کشاورزی، شرب و صنعت استان، گفت: خوشبختانه مردم استان در مصرف آب شرب وظیفه خود را به خوبی انجام داده‏‌اند به نحوی که در روزهای گرم مرداد سال جاری، میزان مصرف مشترکین استان نه تنها نسبت به سال قبل افزایش نیافته بلکه کاهش نیز داشته است.

اسلامی با اشاره به عمده اقدامات صورت گرفته از سوی آبفای یزد برای صرفه‏‌جویی هر چه بیشتر شهروندان، بیان کرد: نصب بیش از 10 هزار عدد شیر فشاری ‏‎زمان‎دار در مدارس و مساجد شهرهای یزد، اردکان، میبد، زارچ و اشکذر، توزیع بیش از 3500 عدد تجهیزات کاهنده مصرف آب در بین شهروندان و نیز نصب بیش از 1500 عدد شیر فتوالکتریک در بیمارستان‏ها و اماکن عمومی و اداره‌های استان از جمله اقدامات صورت گرفته است.

وی ادامه داد: علاوه بر انجام سالانه اصلاح شبکه‏‌های آبرسانی استان در حدود 100 کیلومتر، 1200 جلد کتاب و بروشور با موضوع نگاه دینی به آب و روشهای صحیح مصرف آن در بین ائمه جماعت استان و بیش از 10هزار واشر آب و بروشور صرفه‌‏‏جویی در بین نمازگزاران نماز جمعه استان توزیع شده و پیام‎های صرفه‎‎جویی از طریق رسانه‎ها و تبلیغات شهری چاپ شده است.

مدیرعامل آبفای یزد بیان کرد: این شرکت در نظر دارد اقداماتی از جمله نصب حدود 400 عدد شیر اهرمی استاندارد به همراه سردوش کاهنده مصرف در تمام استخرهای عمومی استان و نصب بیش از 500 عدد سایبان کولر به منظور کاهش مصرف آب در اماکن عمومی و اداره‌های یزد را برای کاهش هر چه بیشتر مصرف آب در استان یزد به مرحله اجرا درآورد.

اسلامی با اشاره به اینکه تنها شهرهای اصفهان و کرمان در وضعیت قرمز آبی قرار گرفته و یزد در کنار شهرهای تهران و شیراز در وضعیت زرد تنش‎های آبی کشور جای گرفته است، اظهار کرد: با عنایت به اینکه جمع منابع داخلی و سهمیه تخصیص یافته از منابع انتقالی، نیاز شهرهای برخوردار از آب انتقالی در استان را تامین نمی‏‌کند، وضعیت فعلی منابع آبی استان در کشور به عنوان منطقه زرد اعلام شده است ولی بدیهی است در صورتی که به هر دلیل آب انتقالی، قطع یا از میزان فعلی آن کاسته شود، به تبع، استان را در وضعیت قرمز قرار خواهد داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *