دوشنبه، ۱۲ خرداد ۹۳ - ۰۶:۵۶

به گزارش خبرنگار مهر،‌ بیژن زنگنه وزیر نفت از راه اندازی 4 تا 5 فاز پارس جنوبی و افزایش تولید گاز از این…

به گزارش خبرنگار مهر،‌ بیژن زنگنه وزیر نفت از راه اندازی 4 تا 5 فاز پارس جنوبی و افزایش تولید گاز از این میدان مشترک در سال جاری خبر داده است.

بر این اساس باید تا پیش از زمستان سال جاری تولید گاز از فازهای قدیمی 12، 15 تا 18 پارس جنوبی آغاز و برای تامین پایدار و مطمئن گاز زمستانی مشترکان به شبکه سراسری تزریق شود.

در شرایط فعلی از مجموع پنج سکوی دریایی فاز 12، 15 و 16 پارس جنوبی تاکنون تنها سکوی اول فاز 12 پارس جنوبی در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده و سکوی فاز 16 پارس جنوبی هم خردا ماه سال جاری برای نصب راهی خلیج فارس شده است.

با این وجود تاکنون مراحل حمل و نصب دو سکوی باقیمانده فاز 12 و سکوی فاز 15 پارس جنوبی انجام نشده و این در حالی است که برای حمل و نصب هر یک از این سازهای دریایی به حدود 2 ماه زمان نیاز است.

مسعود رهبري مدير پروژه عرشه‌هاي فاز 12 پارس جنوبي درباره آخرین وضعیت ساخت سکوهای دریایی باقیمانده این فاز مشترک گازی، گفت: در حال حاضر عرشه 3250 تني بخش B فاز 12 بر روي بارج حمل كننده قرار گرفته است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه با انجام عمليات بارگيري عرشه 3401 تني عرشه فاز 12C  در تاريخ 20 خرداد، عمليات حمل دريايي اين دو عرشه بعد از انجام عمليات مهاربندي سازه‌ها بر روي بارج در 31 خرداد آغاز خواهد شد، تصریح کرد: عمليات حمل دريايي عرشه B  فاز 12 اين ميدان زماني انجام مي‌گيرد، كه اين عرشه با پيشرفت ساخت 99 درصد آماده حمل دريايي خواهد بود.

رهبري با بيان اينكه عمليات بارگيري عرشه 12B  پارس جنوبي طبق برنامه از پيش تعيين شده در دهم خرداد امسال انجام شد،‌ بیان كرد: عمليات نصب دو عرشه B و C فاز 12 پارس جنوبي در روزهاي 5 تا 20 تيرماه انجام خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول اتمام عمليات راه اندازي نهایی دو عرشه ياد شده فاز 12 پارس جنوبي نيز تا نيمه آذر ماه امسال انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.