یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۶

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه ظهر یکشنبه در جلسه کمیسیون ماده پنج که در محل استانداری تشکیل شد گفت: وضعیت  ورودی های…

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه ظهر یکشنبه در جلسه کمیسیون ماده پنج که در محل استانداری تشکیل شد گفت: وضعیت  ورودی های شهر و بسیاری از مناطق شهری اسفبار و نگران کننده است و همه مدیرانی که در این زمینه مسئولیت دارند باید پاسخگو باشند و صادقانه و شجاعانه درخصوص حل مشکلات شهری تصمیم گیری و اقدام کنند.

وی افزود: نامناسب بودن ورودی های شهری خسارات جبران ناپذیری به مردم و شهر وارد می کند لذا باید به آن توجه کنیم و با برنامه ریزی نسبت به حل آن اقدام لازم را انجام دهیم.

استاندار با اشاره به طرح ساماندهی بلوار آیت الله خامنه ای در شهر قزوین تصریح کرد: طرح ساماندهی این بلوار از سال 45 تاکنون مطرح بوده و 9 مشاور برای این مجموعه طرح داده اند که نتیجه این طرح ها و هزینه ها، آشفته بازاری است که هم اکنون در این مجموعه دیده می شود و در چنین اوضاع و شرایطی مردم زندگی خود را به تصمیمات مدیران شهری گره نخواهند زد چون به این نتیجه رسیده اند که از جلسات مدیران شهری خروجی مناسبی بدست نمی آید.

روزبه یادآورشد: همه مدیران مخالف ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از محدوده شهر هستند اما مردم درعمل به سمت ساخت و سازهای غیر مجاز رفته اند چون تصمیم و برداشت های مدیران واقع بینانه نبوده و طرح ها با تعلل و کندی پیش رفته است.

استاندار از کمیسیون ماده 5 به عنوان مسئول رفتارهای خوب و بد در شهر یاد کرد ودر این خصوص گفت: باید بطور دقیق وارد موضوع شد و در طرح ساماندهی ورودی ها به دنبال مدلی بود که مردم محور باشند و نفع اقتصادی آنها در سایه اجرای طرح تامین و تضمین شود.

وی تاکید کرد: ساماندهی ورودی های شهر قزوین باید با رویکرد گردشگری ساماندهی شود تا از میلیون ها خودرویی که از مسیر راههای استان قزوین تردد می کنند درصدی به عنوان گردشگر و مسافر وارد شهر شوند که برای تحقق این هدف باید انگیزه وجود داشته باشد و کاربری ها به گونه ای تعریف شود که همه منتفع شوند و شهر نیز در سایه آن زیبا و جلوه مدرن شود.

رئیس کمیسیون ماده 5 با تاکید بر تدوین و اجرای برنامه زمان بندی طرح  ساماندهی ورودی های شهر قزوین اظهارداشت: گذشته نباید مانع از آینده نگری شود و قزوین نباید به “شهر ممنوعه” تبدیل شود و دور آن حصار کشید چون با این رویکرد و نگاه، شهر دیگر محل زندگی و رفاه و خدمات متناسب با دنیای امروزی نخواهد بود.

استاندار افزود: روند موجود رو به وخامت است چون با این وضعیت دیگر نه میراث فرهنگی و تاریخی باقی می ماند، نه شهر سازی مدرن و نه رفاه مردم تامین می شود.

وی بیان کرد: در مدیریت و برنامه ریزی شهری باید موضوع هویت تاریخی و فرهنگی شهر با شهرسازی مدرن و رفاه مردم به صورت توامان رعایت شود و مورد توجه قرار گیرد درحالی که  با روند موجود هر سه رکن در حال نابودی است.

استاندار اظهارداشت: با ایجاد دو جبهه میراث فرهنگی و جبهه شهرسازی مدرن، جنگ زرگری راه نیندازیم چون در این میان مردم متضرر می شوند.

وی تاکید کرد: به شرایط موجود باید پایان دهیم و بنده به عنوان استاندار از منتقدین جدی کمیسیون ماده پنج هستم چون با حفظ روند فعلی و وضع موجود، گره های اساسی شهر روز به روز بیشتر می شود در حالیکه جهت گیری و خروجی کمیسیون ماده پنج باید حل مسائل و مشکلات شهری باشد.

استاندار افزود: تا زمانی که کمیسیون ماده پنج موضوع طرح ساماندهی ورودی های شهر قزوین به مرحله مشخص و قابل دفاعی نرسیده به هیچ دستور جلسه جدیدی نباید بپردازد و سایر دستور جلسات تا اطلاع ثانوی مسکوت بماند.

وی اظهارداشت: از نظر کارشناسی قزوین باید استانی چند صدایی باشد اما در مقام عمل و حوزه تصمیم گیری استان باید تک صدایی باشد و با محوریت و اراده مدیریت ارشد استان پیش برود و در بحث های کارشناسی حرف ها باید زده شود و هیچ نکته مغفولی زمین نماند.

استاندار گفت: برای استان هم باغستان سنتی مهم است هم ساماندهی ترافیک، میراث فرهنگی و تاریخی ارزش دارد هم وجود بزرگراه و خدمات شهری  ضرورت دارد و در کنار این دو موضوع رفاه مردم هم یک اصل اساسی و محوری است که هیچیک نباید فدای دیگری شود.

وی در پایان تاکید کرد: در همین راستا نباید به شهر نگاه کاریکاتوری داشت و استاندار باید همه اجزای شهررا ببیند و هیچ چیزی نباید قربانی موضوع دیگر شود.

در این جلسه مقرر شد تا هفته آینده طرح ساماندهی ورودی بلوار آیت الله خامنه ای با لحاظ کردن نقطه نظرات و دیدگاه های استاندار آماده و ارائه شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.