دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۹:۰۲

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی فرمانیان شامگاه دوشنبه در جمع اصحاب رسانه اردبیل تصریح کرد: جهان اسلام گرفتار جنگ داخلی و…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی فرمانیان شامگاه دوشنبه در جمع اصحاب رسانه اردبیل تصریح کرد: جهان اسلام گرفتار جنگ داخلی و اختلافات فراوان است و در یکی از زمان های واگرایی شدید به سر می برد.

وی با بیان اینکه امروز جنگ در رسانه ها و نه میادین جنگی تعیین تکلیف می شود، اضافه کرد: نمونه آن را در حضور داعش در سوریه دیدیم که قبل از جنگیدن ساکنان شهرها به واسطه وحشت ایجاد شده مناطق جنگی را تکر می گفتند.

وی با بیان اینکه در ادامه جهاد نکاح جنگ رسانه ای بر علیه داعش بود و چهره این گروه افراطی را منفور ساخت، تاکید کرد: با این وجود رسانه های داخل کشور در این جنگ راهبردهای نظام را به شکل مطلوب تبیین نکردند.

حجت الاسلام فرمانیان معتقد است امروز به واسطه گروه افراطی داعش نگاه منفی نسبت به شیعه ایجاد شده و وطیفه رسانه مدیریت تعارضات مذهبی است تا این نگاه از بین برود.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی قم رسانه ها را فرماندهان جنگ نرم خواند و گفت: اکثر جنگ ها و تعارضات در منطقه خاورمیانه و بیشتر بر سر مسائل مذهبی است و وظیفه رسانه مدیریت این صحنه و ایجاد نگرش تمدن اسلامی است.

وی با تاکید به اینکه ایجاد تفرقه در جهان اسلام از سوی رسانه ها به هیچ عنوان پذیرفته نیست، ادامه داد: هر عملی و هر انعکاس خبری که اتحاد شیعه و سنی را مخدوش سازد زیر سوال است.

وی اولین رکن در فعالیت بهینه رسانه را شناخت دانست و اضافه کرد: مشاهده می شود که برخی رسانه ها شناخت درست از جریان های فکری دینی ندارند و به مسائل ضربه می زنند.

حجت الاسلام فرمانیان با ذکر مثالی به گروه اخوان المسلمین اشاره کرد و بیان داشت: این گروه از نظر عقاید به ما نزدیک است و نباید رسانه ها چند اشتباه آن را بزرگ می کردند.

وی همچنین تاکید کرد: در وضعیت فعلی داعش دشمن اصلی ما نیست  بلکه آمریکا دشمن اصلی است و نحوه  برخورد با اخبار داعش به دلیل اینکه موضوع فرعی است، باید فرعی باشد.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی قم در ادامه صحبت های خود به عملکرد نامطلوب رسانه ها در خصوص گروه های صوفی اشاره کرد و افزود: 500 میلیون صوفی در جهان اسلام داریم و نباید این گروه کوبیده شود.

وی معتقد است در واقع چون داعش دشمن قسم خورده صوفی و شیعه است، کوبیدن صوفی به منزله حمایت سیاست های دشمن است.

به گفته حجت الاسلام فرمانیان رسانه ها باید بر اساس رویکرد جهان اسلام و نه ایرانی و شیعی قلم زنند و در این حوزه به اتحاد شیعه و سنی توجه داشته باشند.

وی با تاکید به اینکه برخی رسانه ها برای چذب مخاطب تیترهای غیر واقع می زنند، تصریح کرد: این بر خلاف سیاست های نظام است و جز ایجاد تفرقه به بهانه جذاب شدن یک رسانه نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

وی در ادامه صحبت های خود به ضرورت انعکاس مطلوب  اخبار عزاداری ها تاکید کرد و افزود: جریان های افراطی شیعه از جمله قمه زنان باید محکوم شوند.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی قم تاکید دارد که در عین حال نباید سخن و حرف مداحی که به تفرقه دامن می زند بازتاب یابد.

حجت الاسلام فرمانیان معتقد است بخشی از مسئولیت رسانه در ایجاد اتحاد اسلامی تبیین خدمات نظام برای اهالی سنت است.

وی با بیان اینکه در این حوزه خلا داریم خواستار توجه رسانه ها به این مقوله و انعکاس مطلوب خدمات نظام به اهالی سنت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.