چهارشنبه، ۰۲ مهر ۹۳ - ۰۲:۱۷

آلودگی هوا تأثیرات بسیار مخربی بر زندگی گونه‌های مختلف حیات در روی زمین دارد و به نوعی زندگی آنان را مورد تهدید قرار…

آلودگی هوا تأثیرات بسیار مخربی بر زندگی گونه‌های مختلف حیات در روی زمین دارد و به نوعی زندگی آنان را مورد تهدید قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، اثرات مخرب آلودگی بر درختان، جنگل ها، غلات، انسان‌ها تاثیرگذار بوده و این امر همواره به عنوان یک مشکل اساسی در سر راه زندگی انسان بوده است. آلودگی هوا تأثیرات بسیار مخربی بر زندگی گونه‌های مختلف حیات در روی زمین دارد و به نوعی زندگی آنان را مورد تهدید قرار می‌دهد که باید به هر روشی موجبات کاهش آلودگی هوا را داشته باشیم.

یکی از عواملی که زمینه آلودگی هوا را تشدید می‌کند خودروهایی هستند که روزانه در سطح شهر تردد می‌کنند اما به چشم نمی‌آیند، اگر هر شهروند فرهنگ استفاده از وسایط حمل و نقل عمومی را داشته باشد و مسئولان نیز شرایط راه اندازی وسایل حمل و نقل عمومی که آلودگی ندارند و حامی محیط زیست هستند را فراهم کنند آلودگی هوا به ویژه در سطح شهر کاهش می‌یابد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که شهرداری همدان برای جلوگیری از آلودگی هوا اتوبوس برقی در سطح شهر همدان راه اندازی می‌کند بنابراین بر آن شدیم تا با معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری درباره صحت این موضوع صحبت کنیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان از آمدن اتوبوس برقی به همدان خبر داد.

“عباس صوفی” به خبرنگار ایسنا گفت: با توجه به اینکه همدان جزو شهرهای سبز اعلام شده، برنامه‌ریزی‌های لازم از سوی شهرداری برای شهر سبز در حال انجام بوده و یکی از آنها راه اندازی اتوبوس‌های برقی در سطح شهر است.

وی اظهارکرد: اتوبوس‌های برقی هیچ‌گونه آلودگی در شهر ایجاد نمی‌کنند و به گونه‌ای استفاده از این اتوبوس‌ها در پاک نگهداشتن شهر کمک شایانی می‌کند.

صوفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح راه اندازی اتوبوس شهری توسط کارشناسان در حال بررسی بوده که در صورت نتیجه مثبت این کار کارشناسی شده، سال آینده اقدام به راه‌اندازی اتوبوس برقی در سطح شهر می کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از ضرورت‌های داشتن شهر منظم راه اندازی سیستم بی.آر.تی است، تصریح کرد: راه اندازی این سیستم ارتباطی به اتوبوس‌های برقی نداشته و شرایط لازم برای راه اندازی سیستم بی.آر.تی در سطح شهر فراهم شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان تاکید کرد: تاکنون راه اندازی اتوبوس برقی در سطح شهر همدان قطعی نشده اما این موضوع به طور جدی در حال پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: اتوبوس‌های برقی با برق کار می‌کنند و به مردم خدمات ارائه می‌دهند بنابراین درصد سلامت مردم، امنیت و رفاه شهروندان را افزایش می‌یابد.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز راه اندازی اتوبوس‌های برقی در سطح شهر را بسیار مفید ارزیابی کرد.

“مجید رضا مهری” اظهارکرد: در صورتی که اتوبوس‌های برقی وارد شهر شود به نفع جامعه شهری بوده چراکه موضوع آلودگی روند رو به رشد دارد و با توجه به ابعاد تنگ خیابان‌ها و معابر و رانندگانی که قوانین را رعایت نمی کنند راه اندازی این گونه سیستم‌ها برای جامعه شهری بسیار مفید است.

وی تصریح کرد: همدان در ارتفاعات بالا قرار گرفته بنابراین شهروندان با حجم بالای تنفس اکسیژن کمتری دریافت می‌کنند.

مهری ادامه داد: هر یک مولکول اکسیژن برای هر شهروند بسیار مفید و ارزشمند است بنابراین راه اندازی اتوبوس برقی یکی از طرح‌های بسیار خوبی است که اگر قطعی شود به سلامت شهروندان کمک می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *