دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۳:۳۷

کارشناس امور دارویی مرکز اطلاع‏‏ رسانی داروها و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به کشنده بودن مسمومیت…

کارشناس امور دارویی مرکز اطلاع‏‏ رسانی داروها و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به کشنده بودن مسمومیت برخی گیاهان تزئینی، مراجعه به مراکز درمانی در اسرع وقت در صورت بروز چنین مسمومیت‎‎هایی را توصیه کرد.

دکتر “بهاره قدیریان” در گفت‎‎و‎‎گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، در چهارمین روز از هفته پیشگیری از مسمومیت‏‏‌ها که به نام «پیشگیری از مسمومیت ناشی از مواد غذایی و گیاهان سمی» نامگذاری شده است، اظهار کرد: برخی از گیاهان تزئینی موجود در آپارتمان‏‏‌ها و باغچه‏‏‌ها می‎‎توانند سبب بروز مسمومیت در انسان شوند.

وی یادآور شد: مسمومیت با گیاهانی مانند خر زهره، دیفن باخیا و کرچک حتی می‏‏‌تواند کشنده باشد که در چنین مواردی باید در اسرع وقت، بیمار را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کرد.

قدیریان همچنین با بیان این که مسمومیت با قارچ‎‎های سمی یکی از مسمومیت‏‏‌های کشنده محسوب می‏‏‌شود، گفت: افراد دقت داشته باشند از مصرف قارچ‏‏هایی که نوع آنها را نمی‏‏‌شناسند، جداً خودداری کنند.

کارشناس امور دارویی مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد به خانواده‏‏‌ها نیز توصیه کرد که در صورت بلعیدن قسمت‎‎های مختلف یک گیاه مانند میوه، دانه و برگ آن توسط کودکان، حتماً با مرکز اطلاع‏‏‌رسانی داروها و سموم به شماره 1490 تماس بگیرد و موارد را جهت اطمینان از ایجاد نشدن مسمومیت گزارش کنند.

وی در ادامه نیز به موضوع مسمومیت‎‎های ناشی از موادغذایی اشاره کرد و افزود: مسمومیت با موادغدایی می‏‏‌تواند در اثر آلودگی غذا در جریان تولید فرآورده‏‏‌های غذایی، تهیه و نگهداری موادغذایی ایجاد شود.

قدیریان با بیان این‌که مسمومیت غذایی موسوم به “بوتولیسم” از کشنده‏‏ ترین انواع مسمومیت‎‎ها به شمار می‏‏‌رود، خاطرنشان کرد: بوتولیسم در اثر مصرف موادغذایی مانند سوسیس، کالباس، کنسرو ماهی، کنسرو ذرت، کنسرو لوبیا، کشک خام و عسل طبیعی که در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی تهیه و نگهداری شده‎‎اند ایجاد می‏‏‌شود.

وی تاکید کرد: افراد دقت داشته باشند از مصرف کنسروهایی که در قوطی آنها آثار نشت، برآمدگی و فرو رفتگی و زنگ زدگی مشاهده می‏‎‎شود، خودداری کنند.

این کارشناس سموم در پایان با اشاره به علایم و نشانه‏‏‌های بوتولیسم، عنوان کرد: این علائم به صورت تاخیری یعنی 12 تا 24 ساعت بعد از مصرف غذای آلوده به باکتری، به صورت تاری دید، دوبینی، افتادگی پلک، عدم توانایی حرکتی، سختی در بلع، اختلال تکلم و یبوست ظاهر می‎‎شود که در چنین مواردی باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *