چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۱۱:۵۲

مدیر‌کل ستاد سوانح و حوادث غیرمترقبه استان کرمان گفت: 93 زلزله بالای 3 ریشتر، از ابتدای سال‌جاری تا پایان مهرماه در استان کرمان…

مدیر‌کل ستاد سوانح و حوادث غیرمترقبه استان کرمان گفت: 93 زلزله بالای 3 ریشتر، از ابتدای سال‌جاری تا پایان مهرماه در استان کرمان رخ داده است.

“محسن صالحی کرمانی”، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کویر، با اشاره به موقعیت ایران از نظر زلزله در جهان، گفت: قرار گرفتن ایران بر روی کمربند آلپ هیمالیا از سال 41 تا 83، باعث وقوع 12 زلزله بالای 6 ریشتر در کشور شده است به گونه‌ای که بیش از 180 هزار نفر از هموطنانمان جان خود را از دست داده‌اند یعنی به طور متوسط هر 5.3 سال یک زلزله بزرگ در ایران رخ می‌دهد و هر ساله 5000 نفر در اثر وقوع زلزله جان خود را از دست می‌دهند.

وقوع 23 بلای طبیعی دنیا در استان کرمان

وی با بیان اینکه از 40 بلای طبیعی در دنیا 23 نوع آن در استان کرمان رخ داده است اظهارکرد: کرمان گسل‌های زیاد دارد، 18 گسل آن با طول بالای 100 کیلومتر؛ فعال در استان کرمان (گلباف، نایبند، لکرکوه، کوهبنان، داوران، رفسنجان، انار، ده شیر، شهر بابک، بلورد، بافت، لاله زار، ساردوئیه، جیرفت، راین، بم، ماهان، جنوب جازموریان) وجود دارد.

صالحی کرمانی اظهارکرد: از 12 زلزله بزرگ کشور 7 مورد(60 درصد) در کرمان رخ داده است و از 180 هزار کشته در کشور، 40 هزار (22درصد) نفر در کرمان بوده است یعنی به طور میانگین در استان کرمان در اثر وقوع زلزله طی 20 سال گذشته هر روز 4 نفر کشته و 3 نفر زخمی داشته است.

رییس ستاد مدیریت بحران استان کرمان با اشاره به اینکه، زلزله‌های که امسال تا کنون رخ داده‌اند، در تمام سطح استان پراکنده بوده اند و زلزله‌های اخیر هیچ ارتباطی با خشکسالی ندارند تصریح کرد: بیشتر زلزله‌های استان متمرکز در نیمه جنوبی استان بوده است که شدیدترین زلزله‌ای که امسال در استان رخ داد، در جنوب استان در مرز کرمان و استان هرمزگان بوده است.

وجود 100 گسل فعال در استان کرمان

وی با بیان اینکه، نمی‌توان پیش بینی کرد که این زلزله‌ها نشان دهنده یک زلزله عظیم هستند یا اینکه نشان دهند تخلیه انرژی و پایان زلزله‌ها، افزود: آن چیزی که می‌توان گفت، استان کرمان، منطقه لرزه خیزی است و گسل های آن فعال هستند به گونه‌ای که گسل‌های کرمان بیش از صد سال است که فعال هستند.

مدیر‌کل سوانح و حوادث غیرمترقبه استان با اشاره به آمار زلزله‌های رخ داده در استان ادامه داد: زلزله‌های بالای 3 ریشتر از اول سال جاری تا 30 مهر 93؛ 77 زلزله بین 3 تا 4 ریشتر، 16 زلزله بین 4 تا 5 ریشتر و بالای 5 ریشتر زلزله‌ای رخ نداده است و در سال 92 نیز 128 زلزله بالای 3 ریشتر، 111 زلزله بین 3 تا 4 ریشتر، 17 زلزله بین 4 تا 5 ریشتر و زلزله‌ای بالای 5 ریشتر در استان رخ نداده است.

رییس ستاد مدیریت بحران استان کرمان گفت: زلزله‌های استان کرمان بیشتر در عمق 8 تا 14 کیلومتر می‌باشند البته در عمق 18.20 نیز وجود داشته است اما اکثریت آنها در عمق حدود 10 کیلومتر می‌باشند که جزء عمق پایین حساب می‌شود و هشدار می‌دهیم که مردم باید همیشه در حال آماده باش کامل باشند چون ایران روی کمربند زلزله قرار دارد.

مقاوم سازی 300 هزار واحد مسکونی

صالحی کرمانی با اشاره به اقدامات دولت، در خصوص کاهش تلفات زلزله گفت: گذاشتن روز زلزله در مدارس، تسهیلات بلاعوض در روستاها جهت نوسازی و مقاوم سازی خانه‌ها از جمله اقدامات دولت در خصوص کاهش تلفات ناشی از زلزله در استان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در استان کرمان از 10 سال گذشته تاکنون در حدود 300هزار واحد مسکونی بازسازی و مقاوم شده اند.

رییس ستاد مدیریت بحران استان کرمان درباره کم خسارت بودن استان کرمان در برابر زلزله‌های اخیر گفت: در استان کرمان زلزله 5 ریشتری رخ می دهد ولی هیچ خسارتی ندارد ولی در نقطه دیگر ممکن است مشابه این زلزله‌ای رخ دهد که منجر به خسارت شود زیرا کرمان در چند سال اخیر در زمینه مقاوم سازی کارهای خوبی را انجام داده است. همچنین انیمیشن‌هایی در خصوص زلزله ساخته و در مدارس آموزش داده می شود و همچنین هلال احمر نیز کلاس‌های رایگانی دارد که همه می‌توانند در آن شرکت کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *