پنجشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۶ - ۰۸:۵۱
ویلچر خودران

محققان در موسسه فناوری ماساچوست به تازگی کار بر روی پروژه ویلچر خودران را آغاز کرده اند. این ویلچر به افراد سالخورده و…

محققان در موسسه فناوری ماساچوست به تازگی کار بر روی پروژه ویلچر خودران را آغاز کرده اند. این ویلچر به افراد سالخورده و ناتوان جسمی کمک خواهد کرد تا به سادگی به مکان هایی که می خواهند بروند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ویلچر خودران موسسه فناوری ماساچوست در حقیقت این امکان را برای افراد سالخورده و همچنین معلولان فراهم می کند که به سادگی رانندگی کنند. به گفته مسئولان این پروژه سخت افزار به کار رفته در این ویلچرها مشابه تجهیزاتی است که در خودروهای خودران وجود دارد و از همین روی بسیار پیشرفته و امن به حساب می آید.

دانیلا روس، محقق این پروژه، که طرح خود را بعد از بررسی و صحبت با افراد سالمند و مددجویان خانه سالمندان آغاز کرده، می‌ گوید:

به عقیده من، فناوری می‌ تواند برای افرادی که محدودیت‌ های حرکتی دارند، بسیار مؤثر باشد.

با مجهز کردن ویلچر خودران با ۳ حس‌گر حساس به فاصله‌ موسوم به لیدار، ویلچر همانند یک خودرو خودران عمل می‌ کند. قبل از شروع کار ویلچر، یک نفر به‌ صورت دستی آن را در محدوده‌ی مورد نظر به حرکت درمی‌ آورد و حس‌گر ها شروع به نقشه‌ برداری از محیط اطراف نظیر تخمین زدن عرض راهرو و محل قرار گرفتن ستون‌ ها و… می‌ کنند. بعد از آنکه نقشه‌ب رداری به پایان رسید، کاربر با استفاده از نقشه، مقصد خود را مشخص کرده و ویلچر حرکت خود را آغاز می‌ کند. در حین حرکت نیز حس‌ گرها فعال بوده و موانع متحرک را (از قبیل افراد در حال حرکت یا وسایلی که در نقشه‌ برداری اولیه وجود نداشتند) شناسایی می‌ کنند.

گروه تحقیقاتی در حال کار روی این ویلچر خودران برای اضافه کردن قابلیت‌ هایی همچون حرکت در محیط‌ های باز و بسته و پیش‌بینی برخی اتفاقات و دستورات، هستند. همچنین با توجه به نیاز این طرح به منابع مالی و فنی، گروه توسعه در حال رایزنی با بیمارستان‌ های بوستون و سنگاپور برای جذب حمایت آن‌ ها از این طرح است.[box type=”shadow” ]جالب است بدانید موسسه فناوری ماساچوست  مشهور به ام‌ آی‌ تی، دانشگاه خصوصی واقع در شهر کمبریج، در ایالت ماساچوست آمریکا است، که دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی می‌ باشد. این دانشگاه معمولاً با نام اختصاری آن، یعنی ام‌ آی‌ تی (MIT) شناخته می‌ شود.[/box]

این دانشگاه یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا و جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه ام‌ آی‌ تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود. ام‌آی‌تی در سال ۲۰۱۲ طی الگوی تحقیقاتی انجام شده توسط مؤسسهٔ QS برای رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌ها، در رتبهٔ اول بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت.در حال حاضر  رتبهٔ این دانشگاه در نظام رتبه‌بندی دانشگاه شانگهای، در زمینهٔ مهندسی و علوم کامپیوتر، نخست و در رتبه‌بندی کلی، در جایگاه سوم دانشگاه‌های جهان است.

باهم در میهن پست تصاویری از ویلچر خودران محققان موسسه فناوری ماساچوست را تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع [/highlight]: wired

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *