جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۷

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس در نشست جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که بعدازظهر امروز پنجشنبه 8 خردادماه…

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس در نشست جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی که بعدازظهر امروز پنجشنبه 8 خردادماه در دفتر این جمعیت برگزار شد درباره اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ابهاماتی درباره بحث تحقیق و تفحص بوجود آمده و با عنایت به موارد ذکر شده  خوب است یک بازخوانی صورت گیرد.

وی افزود: ما در مکتوباتی که آن زمان در پاسخ به اظهارات دوستان درباره این تحقیق و تفحص منتشر کردیم همه مسائل را مبتنی بر مستندات مطرح کردیم اما آنها بدون مستندات تنها توهین می کردند و در نهایت نیز روزنامه ایران را تهدید به توقیف کردند که نگذارند حقایق در جامعه منتشر شود.

زاکانی گفت: اخیرا جناب آقای هاشمی نکاتی را مطرح کرده اند که اولا تحقیق و تفحص صورت گرفته سیاسی بود ثانیا نتیجه نداشته و ثالثا اینکه پاسخ آن را داده بودند.

وی با بیان اینکه تحقیق و تفحص از آموزش عالی دومین تحقیق و تفحص وی در مجلس بوده و ناظر بر دانشگاه آزاد نیز نبوده است، اظهار کرد: در تفحص اولی تقلب در آزمون دستیاری سال 82 را بررسی کردیم که ابتدا از وزارت بهداشت درخواست پاسخ کردیم اما چون پاسخی نبود تحقیق انجام دادیم و معلوم شد در سال 82 در آزمون دستیاری تقلب صورت گرفته و سئوالات فروخته شده است. از میان 21 استان درباره 7 استان بررسی انجام دادیم و 61 نفر اقرار کردند سئولات را خریده اند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این تحقیق معلوم شد از سال 77 تا سال 82 سئوالات آزمون دستیاری تا 30 میلیون تومان فروخته شده است. در آن زمان یک پزشک فارغ التحصیل که نامش را ذکر نکرد، دفترچه آزمون سال 77 را برای من فرستاد که آن را خریده بود و 146 سئوالش مارک داشت.

زاکانی تصریح کرد: در اسناد بررسی سئوالات آزمون دستیاری دریافتیم که عینا در دانشگاه آزاد اسلامی نیز سئوالات خرید و فروش می شود. با این حال هدف از تحقیق و تفحص در سال 83 بررسی دانشگاهها و موسسات عالی و پژوهشی کشور بود که با بهره مندی از سخت ترین بخش نظارتی مجلس سراغ نرم‌ترین بخش جامعه رفتیم و بنا این بود که هم نقاط قوت هم نواقص و هم معایب را پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه تحقیق و تفحص در کمیسیون آموزش و سپس در اسفند 83 در صحن مجلس با رای بالا تصویب شد، عنوان کرد: در 5 اردیبهشت سال 84 احکام اعضای تحقیق و تفحص صادر شد که به دلیل آنکه یک ماه قبل از انتخابات بود و ممکن بود شائبه سیاسی ایجاد شود کار تحقیق و تفحص را تا بعد از انتخابات و تیرماه سال 84 مسکوت گذاشتیم. بر این اساس اولین نکته ای که آقای هاشمی در مورد سیاسی بودن تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد مطرح کردند کاملا نادرست است.

زاکاتی تاکید کرد: در تیرماه گروهی از اساتید دانشگاه را دعوت کردیم جلسات متعدد برگزار و 5 سرفصل تعیین شد که ماحصل آن بیش از 480 هزار صفحه بود، کل اسناد بررسی و در نهایت به عنوان بانک اطلاعات جمع بندی شد و خروجی تحت عنوان 43 جلد گزارش به مجلس ارائه شد. پس این نکته که آقای هاشمی فرمودند نتیجه نامعلوم بود نادرست است چون نتایج را اعلام کردیم و از میان این نتایج 13 جلد آن مربوط به دانشگاه آزاد و 30 جلد مربوط به سایر مراکز بود.

زاکانی گفت: یکی از نکات جالب این بود که قبل از تحقیق و تفحص 13 همایش کشوری برگزار و 889 نفر از روسای دانشگاهها در مراکز آموزش عالی حضور پیدا کردند و از این میان تنها 3 نفر از روسا به کار اعتراض کردند در همان زمان نیز با آقای فرجی دانا رئیس دانشگاه تهران در دو جلسه قریب به 4.5 تا 5 ساعت مصاحبه کردیم.

زاکانی ادامه داد: محصول کار را قبل از مجلس به دستگاهها ارائه کردیم. 13 جلد مذکور به دانشگاه آزاد ارائه شد و من خودم به آقای جاسبی گفتم پاسخ را به ما بدهید تا اصلاح کنیم. آنها از میان 13 جلد تنها به یک جلد پاسخ دادند که آن نیز به کمیته تحقیق و تفحص و شخص بنده تحویل داده نشد و تنها برای عده محدودی از نمایندگان ارسال شد.

وی افزود: آن پاسخ حاوی نکات بسیار غلط و اشتباه بود که البته آن را بدست آوردیم و اشکالات را دوباره به دانشگاه آزاد مرجوع کردیم. بر این اساس آن بخش از اظهارات آقای هاشمی که گفته است به تحقیق و تفحص پاسخ داده اند نادرست است و انسان غصه می خورد که چرا یک چنین اطلاعات نادرستی را به جامعه می دهند.

گزارش کامل این مراسم متعاقبا ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.