چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای پاسخگویی به سوال مسعود میرکاظمی نماینده تهران و وزیر دولت های نهم و دهم درباره آزادی…

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای پاسخگویی به سوال مسعود میرکاظمی نماینده تهران و وزیر دولت های نهم و دهم درباره آزادی بیان در جامعه در کمیسیون فرهنگی مجلس حضور یافته بود، تاکید کرد که هیات نظارت بر مطبوعات طبق قانون عمل می کند.

به گزارش ایرنا، سوالات برخی از نمایندگان از «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در دستور کار روز سه شنبه کمیسیون فرهنگی مجلس قرار داشت که 6 سوال سه نماینده مطرح شد.

«سیدعلی طاهری»سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره جزئیات این جلسه به خبرنگار ایرنا گفت: نخستین سوال درباره محدود شدن آزادی بیان و علت کوتاهی وزارت ارشاد در دفاع از آزادی بیان در جامعه بود که «مسعود میرکاظمی» نماینده تهران آن را مطرح کرد.

وی افزود: این نماینده معتقد بود که چرا در موضوعاتی چون پرونده کرسنت و یا توافق ژنو، با منتقدان برخورد می شود و برخی منتقدان احکام دادگاهی دریافت می کنند درحالی که وزارت ارشاد باید جلوی محدود شدن آزادی بیان را بگیرد وگرنه دوران خفقان شبیه دوره اصلاحات که منتقدان اجازه بیان دیدگاه های خود را نداشتند،شکل می گیرد.

نماینده مردم گرگان در مجلس ادامه داد: وزیر ارشاد در پاسخ به این سوال متذکر شد که پرونده کرسنت وضعیت ویژه ای دارد و شورای عالی امنیت ملی درباره آن تصمیم گرفته است و درباره توافق ژنو هم باید گفت که نقد این توافق در جامعه وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: اگر در مطبوعات اقدامی خلاف قانون صورت گیرد،هیات نظارت بر مطبوعات بر مبنای قانون برخورد می کند و اگر شخصی تصور می کند که تخریب صورت گرفته، می تواند طبق قانون عمل کند.

به گفته طاهری، توضیحات وزیر درباره ازادی بیان،میرکاظمی را قانع نکرد.

وی با بیان این که «علی ایرانپور» نماینده مبارکه سه سوال از وزیر ارشاد مطرح کرد، گفت: این نماینده خواهان تبیین عملکرد وزارت ارشاد برای اعتلای فرهنگ ایرانی اسلامی بود که جنتی در پاسخ به آن تاکید کرد که برنامه های خود را در زمان اخذ رای به مجلس ارایه کرده است و بر اساس آن پیش می رود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزود:این نماینده نسبت به تخصیص نیافتن بودجه ها و امکانات به طور عادلانه نیز انتقاد داشت که وزیر ارشاد با یادآوری محدودیت های دستگاه های اجرایی در توزیع اعتبارات خاطر نشان کرد که توان و بودجه این وزارتخانه بیش از این نیست که این توضیحات ایرانپور را قانع نکرد.

طاهری درباره سوال سوم نماینده مبارکه از جنتی،نیز اظهار داشت:این سوال درباره مجوز فعالیت رسانه ها و تخصیص یارانه مطبوعات بودکه وزیر ارشاد آماری از مجوزهای صادره و یارانه های تخصیص یافته ارایه و تاکید کرد که یارانه مطبوعات در شش ماهه نخست امسال پرداخت شده و یارانه شش ماهه دوم نیز به زودی تخصیص می یابد.

وی گفت: با تصمیم ایرانپور این سوال مراعا ماند تا وزارت ارشاد آمارها و مستندات مربوط به تخصیص یارانه مطبوعات را به وی ارایه کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان دیگر نماینده سوال کننده از وزیر ارشاد بود که سوال نخست وی به لغو ممیزی کتاب به دستور وزیر ارشاد اختصاص داشت.

طاهری اذعان کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درپاسخ به این سوال تاکید کرد که چنین مطلبی صحت ندارد ولی درعین حال افزود که در ابتدای وزارتش این مطلب را بیان کرده که ممیزی کتاب به ناشران واگذار شود اما ناشران از این پیشنهاد استقبال نکردند و به همین خاطر وزارت ارشاد طبق قانون خود کار ممیزی کتاب را انجام می دهد.

به گفته وی، نماینده فلاورجان تاکید داشت که چرا افرادی که سابقه انحراف دارند از این وزارتخانه مجوز انتشار کتاب گرفته اند که وزیر ارشاد توضیح داد معیار این وزارتخانه در ممیزی آثار،محتوای کتاب است و به سابقه فردی توجه نمی شود.

طاهری گفت: این نماینده اعلام کرد که در صورت ارایه مستندات لازم در خصوص ممیزی کتاب، از توضیحات وزیر قانع خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: سوال دیگر این نماینده این بود که چرا اظهارات وزیر ارشاد جنجالی است اما جنتی ضمن پاسخ به این سوال، این گمانه زنی ها را رد کرد که موسوی لارگانی توضیحات وزیر را کافی ندانست و از آن قانع نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.