دوشنبه، ۱۴ اسفند ۹۶ - ۱۱:۵۲
پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی

پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی هفته گذشته در حالی مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است که مدارک و شواهد تازه‌ای به…

پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی هفته گذشته در حالی مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است که مدارک و شواهد تازه‌ای به دست آمد که نشان می‌دهد کیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی ، و کیم جونگ ایل، پدر و خلف او ، در سال‌های دهه ۱۹۹۰ پاسپورت‌ های برزیلی جعلی تهیه کرده بودند که در این میان خبرگزاری رویترز کپی اسنادی را به دست آورده که در آن کیم جونگ اون با نام جوزف پواگ فرزند ریکاردو و مارچلا و پدرش نیز با نام  لیونگ توچوی معرفی شده اند.

یک منبع اطلاعاتی برزیل گفته اسناد پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی اصل است و در سفارت برزیل در پراگ ، پایتخت جمهوری چک ، صادر شده است.

پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی از نگاه دیگر منابع اطلاعاتی این گونه توضیح داده شده است که ، از این مدارک پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی – برای درخواست ویزای کشورهای غربی استفاده شده بود، هر چند تأیید نکرده‌اند که آیا ویزاهای مربوطه صادر شده بودند و یا این‌ که در صورت صدور  از آن‌ ها مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر ؟

حال این سوال پیش می آید که چرا خانواده رهبر کره شمالی به پاسپورت جعلی نیاز پیدا کرد؟ و چرا پاسپورت برزیلی؟

با این حال ماجرای پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی معما گونه است اما شاید این اسناد شواهد کافی و قطعی به دست ندهند، ولی به هر حال این اولین بار نیست که ارتباطی بین پاسپورت‌های برزیلی و خانواده کیم کشف می‌شود.

داستان پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی به اینجا ختم نمی شود چرا که در سال ۲۰۱۱ نیز رسانه‌ های ژاپن از بعضی مقامات نقل کردند که کیم جونگ اون و برادرش ، جونگ چول در سال ۱۹۹۱ با پاسپورت‌های برزیلی به توکیو آمده بودند تا سری به دیزنی‌لندِ این شهر بزنند. گفته می‌شود که برادر نانتیِ جونگ-اون، کیم جونگ نام ، در سال ۲۰۰۱ وقتی قصد داشته با پاسپورت جمهوری دومینیکن وارد ژاپن بشود و ظاهرا او هم می‌خواسته دیزنی‌ لند توکیو را ببیند لو می‌رود. ظاهرا تهیه پاسپورت‌های جعلی چندان خانواده کیم را به دردسر نیانداخته است.

پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی

پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی برای چه صادر شده است ؟

در سال‌های دهه ۱۹۹۰ کره شمالی درگیر جنگ سرد بود. در آن سال‌ها حامی و متحد اصلی این کشور، یعنی اتحاد جماهیر شوروی، دیگر به تاریخ پیوسته بود. کره شمالی با قحطی و فقر دست به گریبان بود، و از جانب جامعه بین‌المللی نیز طرد و دچار انزوای بین‌المللی شده بود، و میلیون‌ها دلار به کشورهای خارجی مقروض بود.

در دیپلماسی دوران پس از جنگ سرد، تعداد دوستان و متحدان کره شمالی کم و کم‌تر می‌شد، و به این ترتیب پاسپورت این کشور نیز مدام ارزش خود را از دست می‌داد. به همین دلیل، خانواده رهبر کره شمالی نیز احتمالاً ترجیح می‌داده از نظرها پنهان بماند و توجه جلب نکند.

دکتر جان نیلسون رایت متخصص کره شمالی در اندیشکده چتم‌ هاوس است که به مسایل امنیتی می‌پردازد. او معتقد است عجیب است که کیم جونگ ایل، که در آن سال تنها دو سال از رهبری‌ اش می‌گذشت، تصمیم می‌گیرد که با پاسپورت جعلی به خارج از کشور سفر کند.

دکتر جان نیلسون رایت در خصوص پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی می گوید:

چرا کیم جونگ ایل می‌خواسته دست به همچین کاری بزند؟ تصویری که از کیم جونگ ایل وجود داشت او را آدمی نشان می‌داد که اهل ریسک نبود. می‌دانیم چندباری به مسکو و پکن سفر کرده بود، ولی برای این سفرها احتیاجی به پاسپورت نداشته. بنابراین، شاید بشود گفت که می‌خواسته برای خودش و پسرش مقدمات یک فرار احتمالی را از کره شمالی ترتیب دهد که البته واقعا این حدث هم عجیب به نظر می رسد و قبل از همر چیز باید گفت که این اسناد نشان می‌دهد که کره شمالی  ناامن‌تر و متزلزل‌ تر از چیزی بوده که ما فکر می‌کردیم.

ولی چرا پاسپورت برزیلی؟

آن‌ طور که یکی از مقامات برزیل در سال 2011 به خبرنگار الجزیره گفته بودند، تصور رایج این است که به دلیل تنوع جمعیتی برزیل ، تقریبا هر کسی می‌تواند برزیلی باشد و به همین دلیل ، پاسپورت‌های برزیلی مشتری‌ های زیادی دارند.

پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی

اما اطلاعات و آمار زیادی برای تایید صحت ادعا صدور پاسپورت جعلی برزیلی رهبر کره شمالی ، دست کم در سال‌های اخیر در دست نیست و بنابر آماری که شرکت وکاتیو Vocativ در سال 2015 منتشر کرده، پاسپورت برزیلی جزء گران‌ترین پاسپورت‌های جعلی در  – دارک‌ وب – یا شبکه سیاه  بوده، در نتیجه نمی تواند پرطرفدار باشد. – دارک‌ وب – به شبکه‌ اینترنتی مخفیانه‌ای گفته می‌شود که برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

اما در سال‌های دهه 1990 ، ماجرا فرق داشت. حتی خودِ دولت برزیل تصدیق می‌کند که تا پیش از سال 2006 که نکات امنیتی را افزایش داد، پاسپورت برزیلی به آن دسته از پاسپورت‌هایی تعلق داشت که بیش از همه جعل می‌شد.

خانواده کیم به راحتی می‌توانستند خود را بخشی از برزیلی‌هایی جا بزنند که تبارشان به آسیای شرقی برمی‌گردد، که جمعیت‌شان هم در برزیل زیاد است.

توجه به این نکته هم جالب است که این پاسپورت‌‌ در سفارت برزیل در جمهوری چک صادر شده بود.

پس از  جنگ کره از 1950 تا 1953 ، تا چند سال اقتصاد کره شمالی رشدی عجیب داشت. در همین دوره بود که روابط این کشور با کره شمالی استحکام یافت.

 

[highlight]منبع[/highlight]   reuters

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.