پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۳۵

به گزارش ایرنا، این در حالی است که طبق برنامه زمانبندی و براساس توافق سرمایه گذار بخش خصوصی با مدیران وقت اداره کل…

به گزارش ایرنا، این در حالی است که طبق برنامه زمانبندی و براساس توافق سرمایه گذار بخش خصوصی با مدیران وقت اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی، قرار بود مرحله نخست این واحد اقتصادی تا در سال 91 به بهره برداری برسد.

براساس گزارش خبرنگار ایرنا تاکنون هیچ اقدام عملی برای اجرای پروژه پایانه صادراتی، که در 15 کیلومتری شهر بجنورد، در منطقه حصارگرمخان جانمایی شده، انجام نشده و کار آن در همان مرحله تحویل زمین متوقف مانده است.

محمد بهادری سرمایه گذار پایانه صادراتی خراسان شمالی، مهمترین مانع برای اجرای این طرح را واگذاری زمین اعلام کرد و گفت: با گذشت چهار سال از کلنگ زنی این پروژه و با وجود پیگیری های مکرر، هنوز زمین برای اجرای این پروژه تامین نشده است.

این سرمایه گذار در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: زمین مورد نیاز برای اجرای این طرح 10 هکتار پیش بینی شده که قرار شده در مرحله نخست 2.5 هکتار آن در اختیار ما قرار گیرد.

وی افزود: پس از تهیه مقدمات اجرای فاز اول پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در این استان، به یکباره راه و شهرسازی به دلیل آنچه که عبور خط راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان از محدوده این پروژه اعلام کرد، درخواست توقف کار داده و زمین را از ما پس گرفت.

وی اضافه کرد: بنا بود در ازای دریافت زمین اولیه، زمین دیگری را در همین منطقه برای پایانه صادراتی به ما تحویل دهند که این کار نیز انجام نشد و پیگیری ما از دستگاه های مرتبط برای ساخت پروژه راه به جایی نبرده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی، تصمیمات غیر کارشناسی را مهمترین مانع برای ساخت پایانه صادراتی محصولات کشاورزی این استان اعلام کرد.

یحیی نیکدل گفت: به دلیل مشکلاتی که برای واگذاری زمین به سرمایه گذار این پایانه ایجاد شد، وی سرمایه خود را برای کار دیگری در حوزه خدماتی سرمایه گذاری کرده است.

وی اظهار کرد: نتیجه تصمیم گیری های غیر کارشناسی و درگیر کردن سرمایه گذار در پیچ و خم اداری موجب می شود تا دیگر متقاضیان سرمایه گذاری نیز برای فعالیت دچار تردید شوند.

وی اضافه کرد: با وجود کلنگ زنی پایانه صادراتی استان در سال 89 هنوز زمین مورد نیاز که 10 هکتار پیش بینی شده بود، تحویل نشده و کار در حد کلنگ زنی باقی مانده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: بررسی کارشناسی برای ساخت پایانه صادراتی در این استان در دست اجراست و چنانچه از لحاظ کارشناسی نیاز به ایجاد این واحد اقتصادی باشد، فراخوان برای سرمایه گذاری نیز انجام می شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان شمالی ایجاد پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در این استان را با توجه به محوریت کشاورزی در توسعه خراسان شمالی ضروری می داند.

ابوالفضل یاوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با ایجاد پایانه صادراتی، صدور تولیدات کشاورزی از طریق اتحادیه ها و انجمن های تخصصی کشاورزی آسان شده و این کار، بدون دخالت واسطه ها، از سوی این تشکل ها عملی خواهد بود.

وی اضافه کرد: ورود تشکل های کشاورزی در بخش صادرات، فعالیت در این بخش را برای بهره برداران سودآور کرده و رغبت آنان را برای فعالیت بیشتر در این حوزه برمی انگیزد.

وی گفت: ایجاد پایانه صادرات محصولات کشاورزی، این منطقه را به قطب صادرات تولیدات کشاورزی تبدیل می کند و این مزیت برای استان ما با توجه به محوریت کشاورزی در آن مفید خواهد بود.

وی از آشنایی تولیدکنندگان با تجار و صادرکنندگان محصولات کشاورزی به عنوان مزیت دیگر پایانه صادراتی یاد کرد که ظرفیت های کشاورزی استان را برای بخش صادرات بارور می کند.

در استان خراسان شمالی 76 نوع محصول کشاورزی و باغی با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن در سال تولید می شود که اکنون کمتر از یک درصد از این محصولات صادر می شود. ک/4

2712/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.