دوشنبه، ۰۴ آبان ۹۴ - ۰۴:۰۹

میهن پست – چند سالی است که خبر سفر به مریخ سر و صدای زیادی در رسانه های سراسر دنیا به پا کرده…

میهن پست – چند سالی است که خبر سفر به مریخ سر و صدای زیادی در رسانه های سراسر دنیا به پا کرده است که در این میان و به دنبال برنامه های انجام این سفر مهم فضایی ناسا از مرحله نهایی طراحی موشکی خبر داده که قرار است انسان را به مریخ منتقل کند. فاز بررسی طرح بحرانی سیستم پرتاب فضایی یا SLS با موفقیت به پایان رسید. SLS، قدرتمندترین موشکی است که تاکنون ساخته شده است. این فاز قبل از ساخت و ساز است و پس از آن وارد فاز  Block ۱ می شود. آغاز پیکربندیBlock ۱ در حالی است که دو ارتقاء بیشتر در پیکربندی بلوک نیز برای اضافه شدن به آن پیش بینی شده و شامل مراحل اصلی و موتور می شود.

لازم است دانید که SLS مجهز به دو booster و چهار موتور RS-۲۵ است که همراه با فضاپیمای Orion ناسا برای بررسی نهایی و تا سال ۲۰۱۸ میلادی آماده پرواز خواهد شد. مرحله اصلی  SLS حدود ۲۰۰ فوت بلندی و ۲۷.۶ فوت قطر دارد.

بنابراین SLS پس از این مرحله وارد فاز گواهینامه طراحی می شود تا در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از ساخت، یکپارچه سازی و تست اجزا تکمیل شود. کارشناسان ناسا در خبری اعلام کردند، این موشک می تواند اکتشافات فضایی را وارد فاز جدیدی کرده و فضانوردان را به مقصدی خارج از مدار زمین منتقل کند.

در این میان مدیر بخش توسعه سیستم های اکتشافی که Bill Hill نام دارد در این خصوص می گوید : «در این مرحله، طراحی SLS به پایان رسیده و توانستیم با موفقیت دور اول تست موتور و همینطور booster موشک را به پایان برسانیم. هم اکنون در شرایطی به سر می بریم که تمامی اجزای اصلی برای اولین پرواز در حال تولید و توسعه هستند.»
مشکلات و مسائل بسیاری در این مسیر وجود دارند که باید تا سال ۲۰۱۷ میلادی بر آنها فائق آئیم اما تست های اولیه SLS نشان می دهد که ما در مسیر درستی هستیم. این موضوع که می توانیم انسانی را برای انجام ماموریت به مریخ بفرستیم و این حضور را گسترش داده و دائمی کنیم، بسیار مهم و جالب توجه است.»

منبع :waaytv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *