یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۰۳:۱۲

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از انجام مرمت بازار سمنان خبر داد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، «محمدحسین بحرالعلومی»…

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از انجام مرمت بازار سمنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، «محمدحسین بحرالعلومی» اظهار کرد: اجرای آجر فرش پشت بام به همراه مرمت بام و بام سازی بازار پایین حد فاصل خیابان امام و تکیه پهنه انجام شد.

وی با بیان اینکه بازار سمنان از بناهای دوره قاجار است و بر روی طاق‌های جناغی زیبایی استوار شده است، گفت: نور داخل بازار به وسیله نورگیرهای شیشه‌ای بزرگی که بر بالای هر طاق ساخته شده تامین می‌شود.

بحرالعلومی با اشاره به اینکه عناصر کالبدی بازار سمنان را کاروانسرا، حمام، مسجد، تیمچه و تکیه تشکیل می‌دهد، افزود: سردر شمالی بازار، آجر کاری شده و دارای پایه‌های سنگی و پشت بغل‌های زیبای کاشی‌کاری است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: بازار جنوبی یا بازار حضرت(بازار پایین) از خیابان امام خمینی شروع و به تکیه بزرگ پهنه و محله اسفنجان ختم می‌شود.

وی با بیان اینکه سر در شمالی بازار حضرت مشابه سردرشمالی بازار جنوبی است، افزود: بازار طوری ساخته شده که در تابستان خنک و در زمستان نسبتا گرم است.

وی با اشاره به اینکه راسته بازار شهر و بازار حضرت کنونی در اصل به هم متصل بوده و راسته بازار اصلی شهر را تشکیل می‌داده، گفت: در زمان پهلوی اول به دلیل خیابان‌کشی و شهرسازی، بازار بزرگ به وسیله خیابان امام خمینی فعلی به دو قسمت تقسیم شده است که اکنون به آن بازار شمالی و بازار جنوبی یا بازار حضرت می گویند.

بازار تاریخی سمنان که از مراکز مهم اقتصادی سمنان است از خیابان شهدا شروع و تا خیابان امام خمینی ادامه می یابد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *