شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۵:۵۷

به گزارش خبرنگار مهر،همزمان با لغو مصوبه کارگروه ملی زیارت برخی موافق و برخی نیز مخالف این اقدام دولت یازدهم بودند و در…

به گزارش خبرنگار مهر،همزمان با لغو مصوبه کارگروه ملی زیارت برخی موافق و برخی نیز مخالف این اقدام دولت یازدهم بودند و در این میان برخی کارشناسان اعتقاد دارند، وجود کارگروه‌هایی همچون کارگروه ملی زیارت شعله امیدی در دل زائران و مجاوران روشن می‌کند و تا حدودی می تواند گرهگشای مشکلاتی همچون بافت فرسوده، حاشیه نشینی، محدودیت اسکان ارزان و عقب ماندگی پروژه های مرتبط با امور زیارت باشد.

مشهد دیگر شاهد توجه فراملی نیست

عباس محبی کارشناس امور فرهنگی تصریح کرد: لغو این مصوبه در ظاهر به مشهد آسیبی وارد نمی کند اما در واقعیت مشکلات بسیاری را برای این شهر به دنبال دارد زیرا کارگروه ملی زیارت به منظور توسعه، تعمیق زیارت و ترویج فرهنگ رضوی در امور زائران در مقیاس ملی و بین‌المللی تشکیل شد.

وی ادامه داد: بدون تشکیل کارگروه‌های این چنینی نمی‌توان شاهد توجه فراملی نسبت به پایتخت معنوی بود البته بنده قبول دارم که در قالب این کارگروه اتفاق خاصی برای مشهد نیفتاد اما باید در نظر داشت که وجود چنین کارگروه هایی بهتر از نبودنش است.

این کارشناس امور فرهنگی تاکید کرد: تا پیش از این به دلیل وجود این کارگروه نیم نگاهی به مشهد وجود داشت اما با لغو آن دیگر شاهد هیچ توجهی نخواهیم بود و وضعیت از این بدتر می شود.

به گفته وی لغو این مصوبه سرآغازی سخت برای پیشانی پایتخت معنوی ایران است و به نظر می‌رسد در قالب این کارگروه امکان ساماندهی مسائل و حل مشکلات این کلانشهر مذهبی وجود داشت و تشکیل این کارگروه می توانست دردی از مشکلات این شهر را دوا کرده و در حل چالش‌های این شهر مذهبی تاثیرگذار باشد.

این کارشناس امور فرهنگی با اعلام اینکه لغو کارگروه ملی زیارت خط پایانی بر سرنوشت دومین کلانشهر مذهبی جهان است، یادآور شد: در شرایطی که این شهر هر لحظه و هر روز نیازمند دستگیری و کمک دولتمردان است خبر لغو مصوبه کارگروه ملی زیارت از سوی دولت یازدهم، دست اندرکاران حوزه زیارت در مشهد را ناامید و دلسرد کرد.

کارگروه زیارت عملکرد مناسبی نداشته‌است

به رغم این نگاه اما کارگروه ملی زیارت منتقدانی هم داشته‌است که امروز لغو این کارگروه را اتفاق چندان نگران‌کننده‌ای ارزیابی نمی‌کنند.

نماینده مردم مشهد یکی از این منتقدان است که در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: به عقیده بنده لغو این کارگروه اقدامی نگران کننده نیست زیرا تشکیل کارگروه ملی زیارت عملکردی مناسبی را تاکنون درپی نداشته است.

هاشم بنی‌هاشمی بیان کرد: مشهد نیازمند توسعه زیر ساخت‌ها برای خدمات رسانی به زائران است و این امر نیز در گرو تامین اعتبار و منابع مالی ویژه از سوی دولت است بنابراین صرف لغو شدن این کارگروه مشکلی را برای پایتخت معنوی ایجاد نمی کند زیرا پیش از این نیز این کارگروه اقدام و عملکردی نداشته است.

وی با اعلام اینکه امروز هزینه زائران بر دوش شهروندان مشهدی است، اظهار کرد: تشکیل این کارگروه‌ها در شرایطی سودمند است که ستاد های عملیاتی برای تقویت و توسعه زیر ساخت ها در مشهد اقدام کند.

وی با ابراز گلایه مندی از عدم اختصاص اعتبارات لازم به پایتخت معنوی بیان کرد: در حال حاضر این شهر به دلیل زائرپذیر بودن نیازهای اساسی دارد و برای رسیدن به سرمنزل مقصود باید مورد توجه ویژه دولت قرار گیرد.

بنی‌هاشمی تاکید کرد: کارگروه ملی زیارت تنها یک هیاهو و سر و صدایی توخالی داشت و عملا اقدامی از سوی این بخش برای زائران انجام نگرفت.

وی یادآور شد: تشکیل کارگروه زیارت دردی از دردهای دومین کلانشهر مذهبی جهان دوا نکرد و نتوانست هزار امید و آرزوی این شهر برای زائران و مجاوران را برآورده کند.

کارگروه ملی زیارت ناکارآمد بود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه نظری مشابه دارد. حجت الاسلام نصرالله پژمانفر به خبرنگار مهر گفت: کارگروه ملی زیارت ناکارآمد بود و این کارگروه نتوانست نقش بسزایی داشته باشد، البته بخشی از این ناکارآیی ناشی از بدي مدیریت است.

پژمانفر اظهار کرد: مصوبه کارگروه ملی زیارت به دلیل اینکه عملکرد خاص و مورد توجهی نداشته از سوی دولت یازدهم لغو شده است.

وی با ابراز گلایه‌مندی از عدم توجه به پایتخت معنوی تاکید کرد: این کلانشهر مذهبی در سال 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و باید زیرساختهای لازم در این شهر فراهم شود اما هر سال وضعیت این شهر به لحاظ مسائل اعتباری و رسیدگی بدتر می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه زیارت نیز عنوان کرد: بودجه زیارت از مسائل پرحاشیه است زیرا قرار بود این بودجه به شهرهای مذهبی تعلق بگیرد اما ناگهان میان تمامی استان های کشور توزیع شد و با این روند مشهد هیچ گاه به حق خود نمی‌رسد.

حجت الاسلام پژمانفر تاکید کرد: مشهد با هزاران مشکل و کمبود روبروست و نمی توان باور کرد یک کلانشهر مذهبی با چنین مسائل زیرساختی روبرو باشد و به اعتقاد من امروز نباید برای لغو مصوبه کارگروه ملی زیارت نگران و نارحت باشیم بلکه ناراحتی و نگرانی ما باید از جهت بی توجهی به این شهر مذهبی باشد.

تشکیل کارگروه‌ها اقدامی نمادین است

یک عضو شورای شهر مشهد نیز با بی اثر خواندن کارکرد کارگروه زیارت به خبرنگار مهر گفت: پایتخت معنوی در صورت حمایت دولت و دریافت اعتبارات لازم می تواند نقش واقعی خود را به عنوان یک کلانشهر مذهبی ایفا کند و در غیر این صورت تشکیل کارگروه ها اقدامی نمادین است.

عبدالکریم جوادی تاکید کرد: شهرداری و دستگاه‌های مرتبط با امور زیارت هر چه در توان داشته برای رسیدگی به زائران و زیرساخت‌های پایتخت معنوی به انجام رسانده اند اما واقعیت این است که توجه فراملی به این شهر صورت نمی گیرد و به عنوان نمونه  کارگروه ملی زیارت در نهایت نیز نتوانست در مسیر توسعه، تعمیق زیارت و ترویج فرهنگ رضوی در امور زائران در مقیاس ملی و بین‌المللی گام بردارد.

وی بیان کرد: سال‌هاست این شهر از مشکل حاشیه‌شینی و بافت فرسوده و بسیاری از مشکلات دیگر رنج می‌برد و بهتر است به جای تشکیل این کارگروه ها که بیشتر حالت نمادین دارد در واقعیت به این شهر رسیدگی شود.

این عضو شورای شهر مشهد تصریح کرد: این شهر با حجم مشکلاتی که دارد نیازمند برنامه ریزی، مدیریت جهادی وحمایت فراملی است و شاید اگر طی سالیان گذشته جدایی از شعارها و حرف های دولتها به وعده ها عمل می شد امروز این شهر می توانست در تمامی عرصه ها افتخار آفرین باشد.

وی عنوان کرد: مصوبه کارگروه ملی زیارت لغو شد و این امر چیزی از ما کم نخواهد کرد زیرا نیازها و مسائل پایتخت معنوی در قالب این کارگروه دنبال نشد و امروز این شهر نیازمند کارگروه هایی است که به حل چالش های مشهد کمک کند.

جوادی بیان کرد: مسئولان و مدیران شهر مشهد از زائران خجالت می کشند و بهتر است مسئولان ملی در جهت تحقق وعده ها به این شهر مذهبی عنایت بیشتری داشته باشند.

مروری بر مصوبات کارگروه ملی زیارت

نخستین جلسه کارگروه ملی زیارت در تیرماه 88 تشکیل و معاون اول رئیس‌جمهور توسعه و بهسازی فرودگاه مشهد و خطوط ریلی، هتل‌سازی، طراحی نظام جامع زیارت ومدیریت زائر را از موضوعاتی اعلام کرد که باید درنشست‌های این کارگروه به آن پرداخته شود.

در شهریور 89 بحث ساخت اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت مطرح شد و مقرر گردید تا این اقامتگاه‌ها با هدف بهره‌مندی زائران کم‌درآمد، احداث شود و در سومین جلسه این کارگروه نیز، اختصاص ردیف خاص بودجه برای زائران، توسعه فرودگاه شهید‌هاشمی‌نژاد با اعتبار 50میلیارد ریال، تشکیل معاونت زیارت در استانداری خراسان رضوی، ارتقاء قطار کنونی مشهد- تهران به قطار برقی، اختصاص 300دستگاه اتوبوس به منظور تقویت ناوگان شهری و مطالعه و اجرای طرح اتوبوس‌های تندرو در مشهد، برخی از مصوباتی بود که در این جلسه ها مصوب شد.

در چهارمین جلسه کارگروه ملی زیارت قرار شد بانک قرض‌الحسنه مهر ایرانیان تا دو برابر سپرده گذاری به ذی‌نفع(شهرداری مشهد) برای بازسازی بافت فرسوده، تسهیلات قرض‌الحسنه با دوره بازپرداخت سه ساله و اقساط 6ماهه ارائه کند.

همچنین از دیگر مصوبات مهم این جلسه، تأمین سالانه 2هزار میلیارد ریال برای موضوع زیارت و ایجاد ردیف بودجه 2هزار میلیارد ریالی به عنوان بودجه زیارت در لایحه بودجه سالانه بود.  

در آخرین جلسه کارگروه ملی زیارت رئیس جمهور دولت گذشته برای بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم خواستار تشکیل هیئت داوری متشکل از معماران و کارشناسان شهرسازی شد تا طرح‌های توسعه‌ای پیرامون حرم رضوی، پس از بررسی این هیئت، اجرایی شود.

این کارگروه همچنین با تشکیل بنیاد ملی گردشگری زیارت به منظور ساماندهی زائران و مدیریت اسکان با تمرکز بر ترویج محصول زیارت موافقت کرد.

درخواست استاندار از معاون اول رئیس جمهور

با وجود این نظرات موافق و مخالف دیدگاه مسئولان ارشد استان خراسان نسبت به این کارگروه امیدوارانه بوده و مطابق سخنان استاندار خراسان رضوی لغو این کارگروه ملی برای مشهد و خراسان رضوی مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت.

علیرضا رشیدیان پیش از این و همز‌مان با اعلام خبر لغو مصوبه برگزاری کارگروه ملی زیارت در جمع خبرنگاران گفته بود: مصوبه “کارگروه ملی زیارت” در دولت دهم به مرحله تصویب رسید و در دولت یازدهم این مصوبه لغو و منحل شده و این امر خبر خوبی برای شهر مشهد و خراسان رضوی نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر از معاون اول رئیس جمهور خواسته‌ایم که جلسه‌ای را حتی غیر از عنوان کارگروه ملی زیارت تشکیل دهد تا بتوانیم مشکلات استان را به وی منتقل کنیم که البته تا کنون دولت اقدامی دراین خصوص انجام نداده است.

رشیدیان لغو این مصوبه را خسارت بار دانست و عنوان کرد: این روند مشکلاتی را برای کارگروه زیارت خراسان رضوی ایجاد می‌کند.

به گفته وی برای حل بسیاری از این مسائل و مشکلات مشهد و این استان نیازمند تشکیل و وجود کارگروه‌هایی همچون کارگروه ملی زیارت است و در شرایطی که این شهر با مشکلات بزرگی همچون بافت فرسوده، حاشیه‌نشینی، محدودیت اسکان ارزان و عقب ماندگی پروژه‌های مرتبط با امور زیارت مواجه است وجود چنین کارگروه هایی شعله امیدی در دل زائران و مجاوران را روشن می‌کند.

لغو مصوبه کارگروه ملی زیارت برخی از کارشناسان را نگران کرده و در کنار این امر برخی نیز اعتقاد دارند که خط خوردن این مصوبه، هیچ مشکلی را برای دومین کلانشهر مذهبی جهان ایجاد نمی کند و با این همه هزاران امید در چهره دومین کلانشهر مذهبی جهان نقش بسته است و باید دید تمهید جایگزین دولت یازدهمن در راستای تحقق این امیدها چیست؟

…………………………

گزارش: مرضیه صاحبی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.