سه شنبه، ۰۸ بهمن ۹۸ - ۱۰:۱۳
پایگاه فضایی سلماس

پایگاه فضایی سلماس در حالی قرار است تا چند سال آینده راه اندازی شود که هم اکنون پروژه ساخت آن آغاز شده است….

پایگاه فضایی سلماس در حالی قرار است تا چند سال آینده راه اندازی شود که هم اکنون پروژه ساخت آن آغاز شده است. در این مطلب از میهن پست به بررسی این خبر می پردازیم.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی از تحویل زمینی به وسعت ۴۰ هکتار با هدف احداث پایگاه فضایی سلماس خبر داد. قاسم جلیلی نژاد، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی اعلام کرد راه‌ اندازی ایستگاه فضایی ثابت در سلماس با تحویل زمینی به وسعت ۴۰ هکتار آغاز شد.

ایستگاه زمینی سلماس به‌عنوان یکی از چهار ایستگاه اصلی کشور وظیفه‌ی کنترل و بهره‌برداری از ماهواره‌های ساخته شده در کشور، دریافت تصاویر ماهواره‌ای جدید و ارائه‌ی آن به کاربران و سازمان‌های بهره‌بردار از جمله جهاد کشاورزی، مدیریت بحران و همچنین استارتاپ‌های فضایی برای توسعه‌ی کسب‌ و کارهای فضاپایه را برعهده دارد. جلیلی نژاد گفت:

این ایستگاه در سطح ملی و منطقه‌ای خدمات‌رسانی کرده و مناقصه‌ی احداث آن هم‌اکنون در جریان است.

محسن قندی، مدیر بخش عمرانی و دستیار ویژه‌ی سازمان فضایی کشور نیز که در مراسم تحویل زمین این ایستگاه حضور داشت، گفت:

توسعه‌ی زیرساخت‌های فضایی یکی از نیازمندی‌های اصلی برای توسعه‌ی دانش و شکل‌گیری زنجیره‌ی صنعت فضایی در کشور به شمار می‌رود و امروزه استفاده از داده‌های فضایی و همچنین توسعه‌ی اشتغال در حوزه‌ی صنعت فضاپایه در کشور جایگاه خود را پیدا کرده است و باید برای ارتقای آن در این استان نیز تلاش کرد.

قندی در ادامه افزود تسهیل امور راه‌اندازی ایستگاه فضایی در سلماس، انعقاد تفاهم‌نامه‌ی همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه‌ی پژوهشی، کاربردی، توسعه‌ ای و فناوری علوم فضایی، مطالعه‌ی طراحی و ساخت ماهواره‌ های سنجشی و مطالعات آزمایشگاهی، همکاری در خصوص پایش زمین‌ های کشاورزی و استفاده از داده‌های فضای جدید می‌ تواند قدمی برای توسعه‌ی فضا پایه در آذربایجان‌ غربی و شهرستان سلماس باشد.

[highlight]منبع: ict[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *