دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۵

به گزارش خبرنگار مهر، پتروشیمی دهلران به عنوان یکی از مصوبات دولت گذشته بیش از هشت سال است که در بلاتکلیفی به سر…

به گزارش خبرنگار مهر، پتروشیمی دهلران به عنوان یکی از مصوبات دولت گذشته بیش از هشت سال است که در بلاتکلیفی به سر می برد و هنوز نه سرانجامی دارد و نه پیشرفتی.

این پتروشیمی قصه پر غصه جوانان و مردم شهرستان دهلران است، چرا که با وجود منابع عظیم نفت و گاز و توجیه داشتن پتروشمی کسی حاضر به ساخت این پتروشیمی نیست.

این پتروشیمی همچنان در نامه نگاری های سپری می شود و بعد از تغییر در سرمایه گذار پروژه قرار است توسط صندوق ذخیره وزارت نفت این بار اجرایی شود.

جوانان شهرستان دهلران همچنان در انتظار

یکی از جوانان شهرستان دهلران به خبرنگار مهر گفت: این پتروشیمی در سال 1386 کلنگ زنی شد و قرار بود در سال 92 به بهره برداری برسد و لی هم اکنون هیچ پیشرفتی ندارد.

علی دارابی می گوید: نزدیک به هشت سال است این پتروشیمی برای ساخت بین شرکتهای دولتی و خصوصی پاس‌کاری می شود ولی در عمل چیزی برای ساخت نیست.

وی می افزاید: آنچه ما می بینیم فقط نامه نگاری و حرف ها و وعده های مسئولان است و خبری از ساخت و اجرای پتروشیمی دهلران نیست.

دارابی بیان کرد: این پتروشیمی قرار بود مشکل بیکاری جوانان را حل کند ولی در حال حاضر خود این پروژه دارای مشکلاتی است که کسی تاکنون آنها را حل نکرده است.

وی تصریح کرد: ما همچنان در انتظار هستیم که این پروژه که در سفر رئیس جمهور به استان ایلام هم وعده ساخت آن داده شد، ساخته و بخش مهمی از مشکلات شهرستان حل شود.

وی گفت: شهرستان دهلران دارای منابع عظیم نفت و گاز است ولی جوانان شهرستان از این نعمتها بی بهره هستند و بیکاری باعث شده جوانان به دیگر شهرها مهاجرت کنند.

آخرین وضعیت پتروشیمی دهلران

محمدرضا مروارید استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نفت و گاز یکی از مهمترین ظرفیتهای استان ایلام و به خصوص شهرستان دهلران برای توسعه به شمار می روند.

وی بیان داشت: بر همین اساس نفت و گاز جزو اولویتهای کاری برای توسعه استان است و دولت مصمم به اجرای طرح پتروشیمی دهلران و دیگر پروژه های نفتی در استان است.

استاندار ایلام اظهار داشت: با توجه به نرخ بالای بیکاری فارغ‌التحصیلان در ایلام جذب سرمایه‌گذاری به ویژه در بخش خصوصی برای حل معضل بیکاری و اشتغال اولویت اصلی استان محسوب می‌شود.

این مسئول افزود: ایلام از ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است و در هر زمینه ای که دوستان تمایل به سرمایه گذاری داشته باشند استان برای هر گونه همکاری اعلام آمادگی می کند.
 

مروارید اظهار داشت: احداث این مجتمع از سال‌های گذشته در دستور کار قرار گرفته اما به دلایل مختلفی کار ساخت و احداث آن به کندی صورت می‌گیرد که باید در نخستین فرصت برطرف شود.

وی تصریح کرد: پتروشیمی دهلران سالهاست که در شهرستان جنوبی دهلران در حال ساخت است و متأسفانه از نظر پیشرفت فیزیکی وضعیت مطلوبی ندارد که امیدواریم با واگذاری آن به صندوق ذخیره شرکت نفت اجرای آن سرعت گیرد.

وی بیان داشت: این پروژه یکی از طرح‌های بزرگ استان ایلام است که چند سالی است اجرای آن به کندی صورت می‌گیرد.

هم اکنون 91 درصد نفت و گاز غرب در دهلران توليد مي‌شود و از 200 هزار بشكه نفت و گاز غرب كشور 180هزار بشكه در دهلران است و بر اين اساس ساخت پتروشیمی و پالایشگاه نفت شهرستان دهلران ضروری است.

بدون شک خلع يد سرمايه‌گذار و افزايش سهم دولت از 10درصد به 49 درصد مهمترين راهكار براي فعال شدن پتروشيمي دهلران است.

این واحد صنعتی یکی از بزرگترین مجتمع های استانی تولید اتیلن و پلی اتیلن کشور است که با بهره برداری از آن سالانه بیش از یک میلیون و 400 هزار تن محصول تولید و به بازارهای داخلی و خارج عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.