دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۰۰

به گزارش روز دوشنبه ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، سید محسن فاضلیان افزود: قرارداد سلف قراردادی است که…

به گزارش روز دوشنبه ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، سید محسن فاضلیان افزود: قرارداد سلف قراردادی است که بر اساس آن عرضه کننده، مقدار معینی از دارایی پایه را با مشخصات خاص در ازای بهای نقد به فروش می رساند تا در دورة تحویل به خریدار تسلیم کند.

وی اظهار داشت: اوراق سلف بر پایه قرارداد سلف طراحی می شود و به سبب تعریف، خریدار اوراق سلف، مالک مقدار معیّنی کالای کلی استاندارد بر عهده ناشر اوراق می شود و ناشر اوراق متعهد است در سررسید یا سررسیدهای معین کالای مورد معامله را تحویل دهد یا در صورت تمایل طرفین (دارنده ورق و عرضه کننده) با هم تسویه نقدی کنند.

مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه امید با اشاره به ویژگی های این اوراق افزود: این اوراق از یک سو همانند قراردادهای متداول بورس کالا دارای قابلیت تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی است و از سوی دیگر همانند اوراق بهادار مبتنی بر بدهی علاوه بر تامین مالی عرضه کننده، قابلیت معاملات ثانویه در طول دوره را دارد و در قیمت های معینی ثابت شده است و سود مشخصی را عاید سرمایه گذار خواهد کرد و از نظر ریسک، در پایین ترین حد است.

وی همچنین در خصوص این اوراق ادامه داد: اوراق سلف با توجه به شرایط تحویل فیزیکی و تسویه نقدی و اختیاری که به سرمایه گذار و عرضه کننده می دهد جزء جذاب ترین اوراق بازار به شمار می آید و با توجه به ماهیت این اوراق که مرتبط با قیمت سنگ آهن و قیمت ارز در بازار آزاد است، از نوع اوراق با درآمد متغیر محسوب می شود که در دامنه نوسان مشخص امکان افزایش و کاهش دارد.

فاضلیان ادامه داد: بر این اساس سرمایه گذار با خرید اوراق سلف اطمینان می یابد که حداقل 25.5 درصد سود قطعی در پایان دوره دریافت خواهد کرد؛ حتی اگر قیمت سنگ آهن و دلار کاهش شدید یابد این عدد را عرضه کننده تضمین کرده است.

وی متذکر شد: از سوی دیگر با افزایش قیمت سنگ آهن و دلار در بین دوره امکان افزایش بازدهی اوراق در سررسید تا 30 درصد وجود خواهد داشت، بنابراین اوراق سلف بازدهی 25.5 تا 30 درصد را برای سرمایه گذاران در سررسید تأمین خواهد کرد و سرمایه گذارانی که اقدام به فروش بین دوره کنند از سود 23 درصد برخوردار خواهند شد.

فاضلیان با تأکید بر سود حاصله از این اوراق برای شرکت ها اشاره کرد: این اوراق برای شرکت های تولید فولاد و صادرکنندگان نیز این جذابیت را فراهم خواهد کرد که بتوانند مواد خام مورد نیاز خود را به قیمت مناسب خریداری کنند و متحمل ریسک افزایش قیمت بیش از حد نشوند؛ در حالی که از ریسک کاهش قیمت نیز متضرر نخواهند شد.

اقتصام(1)** 9141**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *