شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۱۱:۳۸

به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، منوچهر میرزایی گفت: در…

به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بورس کالای ایران، منوچهر میرزایی گفت: در هفتاد و یکمین جلسه هیات پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا، پذیرش انیدرید فتالیک و تولوئن مجتمع پتروشیمی اصفهان به همراه مس باره شرکت معدنی مدوار مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر محصولات جدید پذیرش شده مذکور، بورس کالای ایران 13 کالای مشابه را طی سه ماهه اول سال جاری مورد پذیرش قرار داده که از جمله آنها می توان به شمش فولادی وارداتی شرکت بازرگانی بین المللی گروه پاسارگاد، میلگرد شرکت فولاد ارگ تبریز و میلگرد شرکت ذوب آهن و نورد البرز در تالار محصولات صنعتی و معدنی اشاره کنم.

مدیر پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران ادامه داد: انواع قیر شرکت های قیصر کنگ جنوب، بازرگانی پارس الوند سپاهان، توسعه نفت هرمزان، پترو زرین پالایش ایرانیان و شیمی تجارت نقش جهان به همراه عایق رطوبتی شرکت پاسارگاد عایق پارس نیز طی سه ماهه نخست امسال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی مورد پذیرش قرار گرفت. ضمن آنکه پلی پروپیلن شرکت هیوسانگ کره جنوبی، منومر وینیل استات هندوستان، گوگرد شرکت پالایش گاز ایلام و وکیوم سلاپس شرکت پالایش نفت بندرعباس از دیگر کالاهای پذیرش شده در این تالار به شمار می رود.

میرزایی سپس به تشریح کاربردهای سه کالای جدید پذیرش شده در بورس کالای ایران پرداخت و گفت: انیدرید فتالیک یک ماده شیمیایی بسیار فراگیرنده با کاربردهای بسیار وسیع است که در ساخت تعداد زیادی از مواد شیمیایی صنایع مهم مصرف می شود. این ماده در تولید رزین های آلکید، نرم کننده ها (بعنوان عامل سخت کننده رزین ها)، در سنتز فنل فتالئین و دیگر فتالئین ها، در تهیه رنگ های نساجی (به عنوان مواد میانی محصولات داروئی) و غیره کاربرد دارد.

وی ادامه داد: تولوئن نیز به عنوان یک ماده اولیه و همچنین حلال شیمیایی در صنایع مختلفی چون رنگ و رزین کاربرد دارد. این محصول در تولید مبلمان و سرویس خواب، صنایع لاک، ضدعفونی کننده و گندزدا، تولید جوهر و رنگ، تولید فوم و ساخت درزگیرهای سیلیکونی، حلال رنگ، تینر رنگ، واکنش گر شیمیایی، پلاستیک، جوهر چاپ و چسب کاربرد دارد. همچنین می توان از آن برای ساخت فوم و TNT استفاده نمود.

میرزایی در پایان گفت: مس نیز مناسب ترین ماده از نظر کیفیت و قیمت برای از بین بردن زنگ، رسوبات و آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی است که در صنایع کشتی سازی، ساخت پل، صنعت فولادسازی، پالایشگاه ها، نیروگاهها، صنایع قطعه سازی و غیره کاربرد دارد.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.