جمعه، ۲۷ مرداد ۹۶ - ۰۵:۰۶
پرتاب دستی ماهواره چاپی

پرتاب دستی ماهواره چاپی اسپوتنیک 1 از ایستگاه فضایی توسط فضانور روسی در حالی انجام شده است که کیهان‌ نوردان روسی طی یک پیاده‌…

پرتاب دستی ماهواره چاپی اسپوتنیک 1 از ایستگاه فضایی توسط فضانور روسی در حالی انجام شده است که کیهان‌ نوردان روسی طی یک پیاده‌ روی فضایی که روز گذشته (26 مرداد) انجام شد، نخستین ماهواره تمام‌ چاپی دنیا را در فضا رها کردند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پرتاب دستی ماهواره چاپی اسپوتنیک 1 در حالی انجام گرفت که دو فضانورد روسی به نام‌ های فدور یورکیخین و سرگئی ریازانسکی پنج نانو ماهواره‌ را از ایستگاه فضایی بین‌المللی رها کردند در حالی که محفظه خارجی و بسته‌ باتری نخستین ماهواره با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی تولید شده بودند.

پرتاب دستی ماهواره چاپی

ساخت و پرتاب دستی ماهواره چاپی اسپوتنیک 1 با هدف بررسی تحمل محیط فضا توسط یک ماهواره مجهز به قطعات چاپ سه‌ بعدی اعلام شده است و البته این ماهواره مجهز به ابزار الکترونیکی معمولی است و با زبان‌های مختلف با زمینیان ارتباط برقرار می‌کند. سامانه مزبور در واقع توسط دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک در صربستان ساخته شده است.

پرتاب دستی ماهواره چاپی

ماهواره‌ های دیگری که روزی پنج‌شنبه توسط فضانوردان روسی از ایستگاه فضایی بین‌المللی رها و وارد مدار زمین شدند، دارای قطعات فضایی معمولی بوده و هر یک فقط 4.536 تا 10.89 کیلوگرم وزن دارند. انتظار می‌رود این ماهواره‌ها پنج تا شش ماه در مدار زمین باشند و یکی از آن‌ها به پاس شصتمین سال تولد نخستین ماهواره دنیا به نام اسپوتنیک 1 آزاد شد که در چهارم اکتبر سال 1957 توسط اتحاد شوروی به فضا پرتاب شده بود.

پرتاب دستی ماهواره چاپیپرتاب دستی ماهواره چاپی

تیم کنترل ماموریت روسیه از خارج از مسکو این پیاده‌روی فضایی برنامه‌ریزی شده را مدیریت کرد. پیاده‌روی فضایی از جمله رویدادهایی است که دانشمندان و علاقه‌مندان به حوزه‌های مختلف فضا با راه‌اندازی هر ماموریت اکتشافی در انتظار آن هستند و ناسا هم با آگاهی از این موضوع همیشه این رویدادهای فضایی را به صورت زنده پوشش می‌دهد.

فدور یورکیخین، فرمانده اکسپدیشن 52 ، و سرگئی ریازانسکی ، مهندس پرواز آژانس فضایی روسکاسموس، روز 17 اوت 26 مرداد با پوشیدن لباس‌های فضانوردی این پیاده‌روی فضایی را انجام دادند و بد نیست بدانید که این هفتمین پیاده‌ روی فضایی سال جاری و دویست و دومین پیاده‌روی فضایی است که برای پشتیبانی و نگهداری از تجهیزات فضایی انجام شد.

[highlight]منبع[/highlight]   nasa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *