دوشنبه، ۰۱ آذر ۹۵ - ۰۲:۵۸

پرتاب پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا به مدار زمین با موفقیت از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا انجام شد و به گفته کارشناسان این ماهواره…

پرتاب پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا به مدار زمین با موفقیت از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا انجام شد و به گفته کارشناسان این ماهواره می تواند پیش بینی های هواشناسی را با وسعت کره زمین متحول کند . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا با نام GOES-16 و بوسیله موشک قدرتمند اطلس ۵ به سمت مدار زمین پرتاب شده است . با وجود پیشرفت های بسیار زیاد در زمینه پیش بینی وضعیت آب و هوا هنوز هم سالانه تعداد زیادی از مردم به علت عدم آگاهی از وضعیت نا مناسب جوی و یا وقوع طوفان ها جان خود را از دست می دهند .

به همین دلیل سازمان ملی تحقیقات جوی و اقیانوسی آمریکا NOAA پروژه ساخت ماهواره های هواشناسی  GOES  را راه اندازی کردند و حالا شانزدهمین ماهواره ساخته شده در این پروژه پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا لقب گرفته است .

استفان ولتز یکی از مجریان این پروژه در خصوص پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا می گوید:

اطلاعاتی که این ماهواره جدید در اختیار کارشناسان آب و هوا قرار خواهد داد تا حد بسیار زیادی ارتقا داده شده . به عنوان مثال می توان گفت مانند این است که به جای استفاده از تلویزیون های سیاه و سفید از ال ای دی های امروزی استفاده کنیم .

جالب است بدانید اولین ماهواره ساخته شده برای هواشناسی با عنوان GOES 1 در سال ۱۹۷۵ به مدار زمین فرستاده شد و قابلیت های بسیار محدودی داشت . پس از آن نیز ماهواره های بعدی کمی پیشرفته تر شده و یکی پس از دیگری به فضا ارسال شدند . این ماهواره ها همگی در فاصله ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و با سرعتی دقیقا معادل سرعت چرخش زمین به دور خودش در حال گردش هستند . به عبارت دیگر ماهواره های ارسال شده برای پیش بینی وضعیت آب و هوایی همگی در یک نقطه ثابت قرار می گیرند .

کارشناسان امیدوارند با استفاده از این ماهواره جدید خطاهای کارشناسان آب و هوا به حداقل رسیده و آنها بتوانند بصورت دقیق تری وضعیت جوی را بررسی کنند .

با هم در میهن پست تصاویری از پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع : space[/highlight]

4 دیدگاه برای “پرتاب پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی دنیا به مدار زمین”

 1. فردین محمدی ویسی گفت:

  ان شا الله خطاش حداقل باشه

 2. ارمین گفت:

  خیلی عالی هست

 3. الهام گفت:

  توضیحات مختصر بود

 4. سایه گفت:

  یعنی از این ببعد اشتباهی در پیش بینی آب و هوا رخ نمیده؟؟!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.