چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۲۹

ورزش‌های پرشی  به دلیل اینکه نیروی بیشتری به صفحات رشد و صفحات اپی‌فیز وارد می‌کند، باعث کوتاه شدن قد می‌شود . کوتاهی قد…

Fitness1418

ورزش‌های پرشی  به دلیل اینکه نیروی بیشتری به صفحات رشد و صفحات اپی‌فیز وارد می‌کند، باعث کوتاه شدن قد می‌شود .

کوتاهی قد به ویژه در بین زنان یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در جوامع امروزی است که برای رفع این مشکل معمولا خانواده‌ها به روش‌های درمانی مختلفی روی می‌آورند، اما آنچه که خانواده‌ها در ارتباط با قد باید بدانند این است که اگر بخواهند در آینده از فرزندان بلند قد برخوردار باشند باید قبل از تولد به فکر آن باشند. هم‌چنین ژنتیک و محیط نیز در افزایش قد نقش چشمگیری را دارد که خانواده‌ها نباید از این دو عامل نیز غافل بمانند.

در حوزه روانشناسی افراد بلند قد از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و در حوزه علوم شناختی و یادگیری‌ ثابت شده که افراد بلند قد اطلاعات بیشتری را می‌توانند از محیط اطراف خود دریافت کنند، چون محرک‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

بر خلاف تصور کسانی که معتقدند ورزش‌های کششی موجب افزایش قد نمی‌شود ، تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش‌های کششی به ویژه والیبال و بسکتبال تاثیر زیادی در افزایش قد دارند. همچنین لبنیات به ویژه ماست کلید اصلی قد است، لذا به خانواده‌ها توصیه می‌شود که اگر بخواهند فرزندان بلند قد داشته باشند از مصرف لبنیات به ویژه ماست غافل نشوند و تا حد امکان از مصرف کربوهیدرات قبل از سن بلوغ پرهیز کنند.

در ایالات مونته‌نگرو میانگین قد سن خانم‌ها در این ایالات حتی از کشورهای توسعه یافته نیز بلندتر است، به طوری که میانگین قد زنان 185 متر و مردان 190 تا دو متر است. در حقیقت با تحقیقات انجام شده در این ایالات به این نتیجه‌ رسیدند که در رژیم غذایی آنها ماست عامل مهمی برای افزایش قد بوده است.

از آنجا که اوج ترشح هورمون رشد از ساعت 22 تا 23 شب است به خانواده‌ها توصیه می‌شود حتما به ساعت خواب فرزندان خود در این ساعت توجه ویژه‌ای داشته باشند. در غیر این صورت از ترشح هورمون رشد محروم خواهند بود.

اگر ورزش بسکتبال تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد.

منبع-http://www.salamatnews.com

نوشته های مرتبط :

 1. آیا فقدان روی باعث کوتاهی قد خواهد شد؟
 2. کدام ورزشها باعث خمیدگی پشت میشوند؟
 3. دلایل اصلی کوتاهی قد در کودک (2)
 4. در کودکان علت کوتاهی قد ناشی از چیست و آیا علاج دارد؟
 5. برای معالجه کوتاهی قد باید عجله کنید
 6. ارتباط کوتاهی قد با زیاد نشستن
 7. دلایل اصلی کوتاهی قد در کودک
 8. دلایلی که باعث میشود با نیم ساعت ورزش شاد شوید
 9. بـهتـریـن فعالیتهایی که باعث سوختن چربی می شوند
 10. عامل مهم کوتاهی آلت تناسلی در مردان
 11. دلایلی که باعث بروز اختلال خوابگردی می شود
 12. توضیح کوتاهی در باب طب سوزنی
 13. آیا مصرف قرص ضد افسردگی باعث پوکی استخوان می شود؟
 14. کدام مواد غذایی باعث کاهش عرق می شود
 15. چه فاکتورهایی باعث بوجود آمدن استرس در کودک میشود
 16. این عوامل باعث به نتیجه نرسیدن شما در کاهش وزن می شود
 17. چرا ورزش هم باعث بیماری میشود؟
 18. اشتباهاتی که باعث چاق تر شدن شما می شود
 19. دانستنیهای کامل درباره ورزش آقایان
 20. کدام رنگ ها باعث افزایش انرژی می شوند

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *