یکشنبه، ۱۲ مرداد ۹۹ - ۱۱:۱۲
پرواز خودران هلیکوپتر بدون سرنشین

پرواز خودران هلیکوپتر بدون سرنشین برای نخستین بار انجام شد. ایرباس VSR700 اولین هلیکوپتر بدون سرنشین است که با هوش مصنوعی و با…

پرواز خودران هلیکوپتر بدون سرنشین برای نخستین بار انجام شد. ایرباس VSR700 اولین هلیکوپتر بدون سرنشین است که با هوش مصنوعی و با کنترل از راه دور پرواز می کند.

ایرباس VSR700 یک هلیکوپتر بدون سرنشین است که برای اولین بار پروتوتایپ آن توانسته به صورت خودران به مدت ۱۰ دقیقه در فرانسه پرواز کند.

این دستگاه که بر اساس هلیکوپتر «Guimbal Cabri G2» طراحی شده، پرواز اولیه خود را در نوامبر ۲۰۱۹ انجام داد که البته در آن توسط یک کابل ۳۰ متری به زمین متصل شده بود تا بتواند مجوز لازم برای پرواز را کسب کند.

ایرباس VSR700 به عنوان یک پهپاد سنگین دریایی توسعه پیدا کرده که به چندین سنسور و تجهیزات نجات مجهز شده است. این وسیله می‌تواند چندین ماموریت شامل جاسوسی، نظارت روی هدف و شناسایی (ISTAR)، جنگ ضد زیردریایی (ASW)، جنگ ضد سطح (ASuW)، امنیت دریایی و جستجو و نجات (SAR) را انجام دهد.

این پهپاد که از سوخت دیزل/جت استفاده می‌کند، ۶.۲ متر طول دارد که می‌تواند همراه با یک هلیکوپتر فول سایز روی ناوچه‌ها و کشتی‌های جنگ با ابعاد مشابه کار کند و با بار کامل می‌تواند تا ۸ ساعت پرواز کند. حداکثر سرعت این پهپاد به ۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و سقف پرواز آن ۶۰۰۰ متر است. در کنار این موارد، محصول جدید ایرباس به اویونیک‌های مخصوص و یک سیستم کنترل پرواز پیشرفته مجهز شده است.

پرواز خودران هلیکوپتر بدون سرنشین

پرواز خودران هلیکوپتر بدون سرنشین

به گفته ایرباس، برنامه تست پرواز برای امکان حرکت آن به صورت خودکار و بدون نیاز به خلبان، در سال آینده میلادی و روی دریا ادامه خواهد داشت. «برونو ایون»، مدیرعامل «ایرباس هلیکوپترز» اعلام کرده:

«پرواز آزاد هلیکوپتر VSR700 یک قدم بزرگ بوده که منجر به آزمایشات دریایی در اواخر سال ۲۰۲۱ به عنوان بخشی از مطالعات میزان ریسک پهپادهای آینده نیروی دریایی فرانسه می‌شود. به لطف «PlanAero» فرانسوی، این برنامه با استفاده از دو نمونه نمایشی و یک وسیله نقلیه با امکان پرواز بدون خلبان، فناوری‌های مربوط به پهپادها را توسعه می‌دهد.»

شرکت‌های زیادی در حال کار روی هواپیماهای بدون سرنشین هستند و پیشرفت در این زمینه به گونه‌ای است که گفته می‌شود «اسکای بورگ» جای جت جنگنده F-16 را می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.