سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۸

در حالی طبق آمارهای منتشر شده سهم سیگار قاچاق از بازار داخلی در سال قبل به بیش از 30 درصد رسید که سرپرست…

در حالی طبق آمارهای منتشر شده سهم سیگار قاچاق از بازار داخلی در سال قبل به بیش از 30 درصد رسید که سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور برنامه این مرکز را به صفر رساندن واردات سیگار تا پایان سال 1394 اعلام کرده است.

علی‌اصغر رمزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طبق تبصره 3 ماده 102 برنامه پنجم توسعه موظیفم واردات سیگار را تا پایان برنامه به صفر رسانده و نیاز بازار را از طریق تولیدات داخلی تامین کنیم، گفت: ‌در همین راستا از واحدهای سیگارسازی داخلی خواسته‌ایم تا برنامه‌های خود را برای افزایش تولید ارائه دهند و همچنین از ظرفیت‌های خالی موجود دراین صنعت به میزان کامل استفاده شود.

وی با بیان اینکه از 8 واحد تولید سیگار که واردات هم داشته‌اند تعهد گرفتیم که وارداتشان را تا پایان سال آینده به صفر برسانند، اظهار کرد: میزان واردات این هشت واحد تولیدی حدود 9 میلیارد نخ است که طبق برنامه‌ریزی انجام شده باید تا آخر سال 1394 به صفر برسد.

رمزی افزود: همچنین ظرف 2.5 ماه اخیر برای تولید شش میلیارد و 574 میلیون نخ سیگار مجوز عاملیات صنعتی صادر کرده‌ایم. البته رقم واقعی جوازهای تاسیس صادر شده برای تولید سیگار 54 میلیارد نخ بوده که عمده آن مربوط به تولید برای صادرات است.

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به وجود 9 تولیدکننده و 15 واردکننده رسمی سیگار در کشور گفت:‌ از این تعداد شرکت چهار شرکت هم تولیدکننده و هم واردکننده سیگار هستند.

او با بیان اینکه مصرف سیگار در ایران یک واقعیت بوده که نمی‌توان آن‌را انکار کرد، گفت: در چنین شرایطی بهترین سیاست تامین نیاز بازار از طریق تولیدات داخلی است که موجب ایجاد سرمایه‌گذاری و اشتغال نیز می‌شود.

رمزی با بیان اینکه واردات سیگار 19 شرکت داخلی بالغ بر 13 میلیارد نخ می‌شود، گفت: با اضافه شدن این میزان واردات به ظرفیت تولید داخل تنها برنامه‌ریزی برای تولید چهار میلیارد نخ دیگر باقی می‌ماند که این کار نیز ظرف چند ماه آینده انجام خواهد شد.

سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور تولید داخلی سیگار در سال 1392 را معادل 37 میلیارد و 989 میلیون نخ اعلام کرد و گفت: اگر به این میزان تولید 13 میلیارد نخ اضافه شود، تولید داخلی سیگار بالغ بر 50 میلیارد نخ خواهد شد که با این احتساب می‌توانیم تا پایان سال 1394 سهم تولید از بازار داخلی سیگار را به بالای 80 درصد برسانیم.

به گفته وی در حال حاضر 62 درصد از مصرف سیگار کشور از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود و هم‌اکنون سهم قاچاق در بازار داخلی 33 درصد بوده که با برنامه‌ریزی انجام شده این سهم تا پایان سال آینده نصف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.