سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۱

خبرآنلاین: سایت آفتاب نوشت: اتاق فکر ولنجک از دو تاکتیک برای زنده نگه داشتن نام احمدی نژاد در عرصه سیاست داخلی استفاده می…

خبرآنلاین: سایت آفتاب نوشت: اتاق فکر ولنجک از دو تاکتیک برای زنده نگه داشتن نام احمدی نژاد در عرصه سیاست داخلی استفاده می كند. یکی حضور با برخی اعضا به همراه احمدی نژاد در مراسم‌ ختم بستگان شخصیت‌های سیاسی كه با سکوت همیشگی در برابر خیل عظیم سوال های خبرنگاران همراه است و دیگری برگزاری جلسات روتین با وزرا سابق در ولنجک.

البته احمد نژاد برای بازگشت به قدرت طیفی از نیروهای سابق خود را برای آغاز پروژه تطهیر بسیج کرده است. زیرا احمدی نژاد با توجه به از دست دادن پایگاه خود در بین اصولگرایان نیاز به یک برنامه مدون و از قبل طراحی شده داشت لذا همین مسئله باعث شد که همراهان وی این موضوع را پیگیری و عملیاتی کنند.

اولین گام تطهیر احمدی نژاد را برادرش، داوود احمدی نژاد که البته هر از گاهی نیز با بعضی از برنامه‌های وی مخالفت می کند، زد تا بدین طریق تاثیر و اهمیت خبر بیشتر شود. وی در مصاحبه ای گفت: به برادرم گفتم تا مشایی و اطرافیانش را دور نریزی، ما نیستسم، البته همین دیروز شنیدم که اینها را ریخته دور و مشایی و بقایی را دک کرده است.

اما این پروژه نیاز به مانور بیشتری داشت تا خبر هدفدار جدایی مشایی از احمدی نژاد را تثبیت كند لذا در سلسله مصاحبه‌های مشخصی، نزدیکان احمدی نژاد سخنانی را با همین منظور مطرح كردند و احمد خورشیدی پدر داماد احمدی نژاد در گفتگویی با روزنامه آرمان گفت: علت فاصله گرفتن تعداد قابل توجهی از اصولگراها از آقای احمدی‌نژاد، نزدیكی وی به مشایی بود، الان می‌بینم آقای احمدی‌نژاد خیلی اسمی از آقای مشایی نمی‌برد و دفتر كارش نیز از او جدا شده است.

در همین راستا علی اکبر جوانفکر، فردی که در انتخابات سال 92 به نفع رحیم مشایی انصراف داده بود در مصاحبه ای با خبرگزاری آریا گفت: فکر می کنم آقای مشایی برای همیشه از سیاست کنار کشیده باشد و بعید می دانم که بار دیگر در این عرصه حضور پیدا کند.

در این میان به نظر می رسد مسئله اصلی، زمینه سازی برای ورود احمدی نژاد به عرصه سیاست و قدرت نیست بلکه رهروان این پروژه در ابتدا در صدد این هستند که تنها خطای دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد را نزدیکی وی با اسفندیار رحیم مشایی تلقین کنند و لذا با منتشر کردن خبرهای گاه و بیگاه از اختلاف بین مشایی و احمد نژاد و جدایی این دو از هم، در فکر القای این تفكر این هستند که احمدی نژاد با جدایی از مشایی می‌تواند به عنوان کاندیدای شاخص جناح اصولگرا مطرح شود.

البته که ترتیب بازگشت احمدی نژاد به عرصه سیاست فقط به اثبات اختلاف بین او و مشایی ختم نمی شود بلکه احمدی نژاد برای مطرح شدن به عنوان یك بازیگر سیاسی معمولی در عرصه سیاست داخلی، نیاز مبرمی به دلجویی‌های بسیار از اشخاص مختلف دارد لذا اولین اقدام را در این مسیر صادق محصولی وزیر کشور سابق در برنامه شناسنامه برداشت.

محصولی برای دلجویی از رییس مجلس به خاطر خلق یکشنبه سیاه توسط احمدی نژاد در آخرین سال ریاست جمهوری خود در مجلس و پخش فیلم اتهامی که هیچ گاه موفق به اثبات آن نشد و به شدت مورد انتقاد مسئولان ارشد نظام قرار گرفت در برنامه شناسنامه گفت: احمدی نژاد موافق ریاست لاریجانی به جای حداد عادل در مجلس بود.

آشکار بودن پروژه تطهیر سیاسی احمدی نژاد آنچنان آشکار بود که صادق زیبا کلام در تحلیل سخنان برادر احمدی نژاد گفت، ما نمی‌توانیم به سخنان مشایی و احمدی نژاد استناد کنیم چراکه ایشان بیشتر امید و آرزوهایشان را مطرح کرده اند.

در ضمن، بیان اختلاف بین این دو بیشتر رنگ و بوی انتخاباتی دارد زیرا که احمدی نژاد در طول دوران 8 سال ریاست جمهوری و در اوج فشار از سوی حامیانش برای جدا کردن وی از مشایی، نه تنها از مشایی جدا نشد بلکه سمت‌ها و قدرت او را روز به روز افزایش داد لذا باور كردن این مسئله که احمدی نژاد در زمانی که هیچ فشاری بر روی وی نیست به همراهی‌اش با مشایی پایان داده باشد بسیار سخت است.

نکته مهمتر، مربوط به نحوه تدوین غسل سیاسی برای رییس جمهور سابق است زیرا یاران احمدی نژاد تلاش می کنند با بیان جدایی بین مشایی و احمدی نژاد، تنها ایراد رئیس دولت سابق را ارتباط نزدیک او با مشایی جلوه دهند و اختلاف احمدی نژاد و با مشایی را به عنوان پاک شدن مشکل سیاسی احمدی نژاد به جامعه ارائه دهند.

این مسایل در حالی مطرح می‌شود که برخی از کارشناسان معتقدند اگر یاران رییس جمهور سابق بنا دارند برای ورود احمدی نژاد به عرصه قدرت پاسخگوی عملکرد گذشته خود باشد مسائلی مهمتر از دوستی با مشایی را كه در دوران مدیریت وی شکل گرفته است باید مطرح كنند.

در مجموع به نظر می‌رسد پاک کردن صورت مسئله و وانمود کردن اینکه احمدی نژاد با مشایی دچار اختلاف شده ذاست هرگز مانع از این نمی‌شود که برگزار کنندگان جلسات ولنجک از بار مسئولیت هزاران میلیارد اختلاس در بانک‌ها، تامین اجتماعی، مناطق آزاد، حق ماموریت بابت ماموریت های نرفته، بورسیه غیر قانونی 3000 دانشجو و البته یازده روز خانه‌نشینی… شانه خالی کنند و همه این نارسایی‌ها را نمی توان در نام اسفندیار رحیم مشایی خلاصه كرد.

شاید برگزار کنندگان جلسات ولنجک و کسانی که حرف از اختلاف بین مشایی و احمدی نژاد می‌زنند بیشتر از اینکه تمایل داشته باشند در مورد کارنامه عملکرد خود پاسخ بدهند به فکر تاییدیه گرفتن از برخی چهرهای سیاسی و همینطور در صدد عبور از فیلتر شورای نگهبان برای بازگشت به قدرت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *