جمعه، ۲۴ دی ۹۵ - ۰۱:۳۳
پرینتر سه بعدی خورشیدی 3D4MD

تولید ابزار پزشکی در فضا با پرینتر سه بعدی خورشیدی ۳D4MD  راه حلی ساده و کارآمدی است که یک شرکت در تورنتوی کانادا…

تولید ابزار پزشکی در فضا با پرینتر سه بعدی خورشیدی ۳D4MD  راه حلی ساده و کارآمدی است که یک شرکت در تورنتوی کانادا آن را ارائه داده است ، چرا که بیشتر افراد رویای رفتن به فضا را در سر دارند ، اما برخلاف آنچه فیلم‌ها به تصویر می‌کشند زندگی در فضا آسان نیست. به عنوان مثال اگر فضانوردان در پایگاه فضایی ISS دچار آسیب جزئی شوند و به ابزارهای پزشکی نیاز داشته باشند باید منتظر ماموریت تدارکاتی باشند که ماه‌ها زمان لازم است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پرینتر سه بعدی خورشیدی ۳D4MD اگر چه تا به حال برای استفاده در فضا توسط شرکت های خصوصی ساخته نشده اند اما به تازگی شرکت جدیدی در مورد تجهیزات پزشکی فضایی در تورنتو با نام ۳D4MD تاسیس شده است. این شرکت با استفاده از چاپ سه بعدی و فناوری کم هزینه تجهیزات پزشکی برای فضا فراهم می کند.

در این میان روش ابداعی این شرکت کانادایی برای ساخت پرینتر سه بعدی خورشیدی می تواند برای در اختیار داشتن وسایل پزشکی برای درمان بیماری و یا جراحت فضانوردان در طی ماموریت‌های فضایی کمک شایانی کند که البته این روش امکان چاپ سه بعدی ابزارهای پزشکی در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را ایجاد کرده است.

پرینتر سه بعدی خورشیدی 3D4MD

پرینتر سه بعدی خورشیدی ۳D4MD

جولین وانگ موسس شرکت تولید کننده پرینتر سه بعدی خورشیدی ۳D4MD می گوید:

ما با اسکن لیزری مراحل مختلف ایجاد دستکش فضایی را ذخیره می‌کنیم و با استفاده از نرم‌افزاری مستقل نمونه دیجیتالی از تراشه انگشتی مناسب کاربر تهیه شده و فایل دیجیتالی از زمین به ایستگاه فضایی ارسال و چاپ سه‌بعدی در فضا انجام می‌شود.

طراحی موارد مختلف برای ISS مشابه طراحی برای مناطق دور افتاده است. در مناطق روستایی و دورافتاده با استفاده از تلفن‌های همراه بیمار بررسی شده و با کمک چاپگرهای سه‌بعدی با قدرت خورشیدی کارکنان مراکز پزشکی تجهیزات پزشکی مربوطه را ایجاد می‌کنند.

استفاده از این روش موجب کاهش هزینه‌ها و زمان در ناسا خواهد شد و این روش نه فقط در ناسا بلکه برای زندگی در مناطق روستایی که به مراقبت‌های پزشکی دسترسی ندارند سودمند خواهد بود.

بد نیست بدانید که این کمپانی کانادایی در حال حاضر در حال ساخت کتابخانه دیجیتالی مشابه آیتونز  iTunes بوده و به جای فایل‌های صوتی و تصویری، کاربر قادر به انتخاب و دانلود فایل‌هایی با قابلیت چاپ سه‌بعدی برای هزینه کمتر و شخصی‌سازی تجهیزات پزشکی خواهد بود.

[highlight]منبع : ۳dprint[/highlight]

2 دیدگاه برای “تولید ابزار پزشکی در فضا با پرینتر سه بعدی خورشیدی ۳D4MD”

  1. مهرام گفت:

    فضانوردا بیشتر از ما زمینی ها در معرض بیماری قرار دارن

  2. بهنوش گفت:

    چه مطلب جالبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *