جمعه، ۱۰ آذر ۹۶ - ۰۹:۲۶
پر صاعقه ترین مناطق دنیا

پر صاعقه ترین مناطق دنیا در حالی این روزها توسط دانشگاه سائو پائولو برزیل معرفی شده است که اطلاعات جمع آوری شده از…

پر صاعقه ترین مناطق دنیا در حالی این روزها توسط دانشگاه سائو پائولو برزیل معرفی شده است که اطلاعات جمع آوری شده از ماهواره های سنجش بارش های مناطق استوایی بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۵ میلادی نشان می دهد  آفریقا و آمریکای جنوبی همراه مناطقی از آمریکای مرکزی، دریای کارائیب و آسیا شاهد بیشترین میزان صاعقه در سال هستند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در این میان و برای شناسایی پر صاعقه ترین مناطق دنیا پروفسور ریچل آلبرشت از پیشگامان هواشناسی از دانشگاه سائو پائولو برزیل به همراه گروهی از محققان از طریق ماهواره های هواشناسی صاعقه های مختلف در کره زمین را برای دستیابی به این اطلاعات رصد کرده و آن ها با تحلیل شدت و فرکانس تکرار این رویدادهای طبیعی توانستند پر صاعقه ترین مناطق دنیا را ردیابی کنند.

پروفسور ریچل آلبرشت در خصوص شناسایی پر صاعقه ترین مناطق دنیا می گوید:

پر صاعقه ترین مناطق دنیا دریاچه ماراکایبواست که این دریاچه وسیع استوایی در یک دره واقع شده و اطراف آن را نیز کوهستان ها پوشانده اند که با این حال طی روز زمین اطراف دریاچه و کوه ها سریع تر گرم می شوند و از سوی دیگر بادی که از دریاچه به سمت کوه ها می وزد نوعی طوفان در کوهستان و زمین های اطراف ایجاد می کند. طی شب نیز  زمین و کوه ها سریع تر از دره و  دریاچه خنک می شوند و باد از کوه ها به سمت دره می وزد. این اتفاق در ۳۰۰ روز سال می افتد و به همین دلیل  مکانی ایده آل برای ایجاد تندبادها طی شب است.

با این حال و تحقیق و بررسی که تیم پروفسور ریچل آلبرشت از پیشگامان هواشناسی از دانشگاه سائو پائولو برزیل انجام داده اند پر صاعقه ترین مناطق دنیا را مشخص و معرفی کرده که ما نیز در میهن پست به ترتیب به آن اشاره خواهیم کرد.

[highlight]منبع[/highlight]   bbc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.