شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۵۱

نام طبابت و طبیب در پیشینیه‌ تاریخی ایران زمین جایگاه رفیعی داشته و از قداست خاصی برخوردار بوده و به همین بهانه اول…

نام طبابت و طبیب در پیشینیه‌ تاریخی ایران زمین جایگاه رفیعی داشته و از قداست خاصی برخوردار بوده و به همین بهانه اول شهریور ماه که سالروز ولادت حیکم فرزانه ابوعلی سیناست به نام «روز پزشک» نامگذاری شده است؛ این نامگذاری به پاسداشت زحمات همان‌هایی است که در ترویج اخلاق و انسانیت می‌کوشند و از داشته‌های خویش در خدمت به خلایق دریغ نمی‌کنند؛ آنان که درد و رنج بیماران را با دم مسیحایی خود می‌زدایند…

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، خیلی قبل‌تر از آنکه برنامه تحول نظام سلامت به عنوان یکی از بسته‌های خدماتی به مقیم کردن پزشکان در مناطق محروم البته با ایجاد برخی مزیت‌ها بپردازد، پزشکانی بی‌ادعا و داوطلبانه در قالب سازمان بسیج جامعه پزشکی برای خدمت‌رسانی بهداشتی و درمانی به مردم مناطق محروم تلاش می‌کرده‌اند؛ روستاهای محروم از نظر بهداشت و درمان حوزه فعالیت این پزشکان است.

دکتر هادی جلالی، مسوول سازمان بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به فعالیت داوطلبانه ٨۵٠ پزشک متخصص، پرستار و پیراپزشک در استان اشاره می‌کند و می‌گوید: بسیج جامعه پزشکی در رده‌های دانشگاه علوم پزشکی، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد وجود دارد؛ در بسیج جامعه پزشکی مباحث اخلاقی، فرهنگی، علمی، امدادرسانی برای آمادگی در بحران و احداث و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در مناطق محروم با حضور داوطلبان صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه این نهاد بیشترین بودجه خود را از سازمان بسیج دریافت و کمبود نیروی انسانی را نیز از طریق دانشگاه علوم پزشکی جبران می‌کند، اظهار می‌کند: از نظر نیروی انسانی کمبودی نداریم؛ در حال حاضر می‌توانیم بگوییم بسیج جامعه پزشکی نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری دارد.

افتتاح یک بیمارستان صحرایی در تربت جام

جلالی در خصوص شرایط احداث بیمارستان صحرایی توسط این نهاد در روستاها تصریح می‌کند: سه فاکتور از جمله دوری از بیمارستان، عدم دسترسی به پزشک متخصص یا پایین بودن سطح درآمدی منطقه در احداث بیمارستان صحرایی مدنظر قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به وجود نقاط بدون بیمارستان یا سطح پایین درآمد مردم به علت خشکسالی در آن مناطق، اظهار می‌کند: در حال حاضر چهار نقطه کور در استان شناسایی شده است؛ منطقه صالح‌آباد در شهرستان تربت جام از جمله نقاط کور استان است که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مهر یا آبان سال جاری بیمارستان صحرایی در آن افتتاح می‌شود.

مسوول سازمان بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعتقاد بر اینکه بحث سرانه سلامت و اقتصاد درمان وضعیت بهتری پیدا کرده است اما باید به بهداشت و پیشگیری نیز توجه شود، خاطرنشان می‌کند: طرح تحول نظام سلامت، سطح دو بهداشت یعنی درمان را مورد توجه قرار داده و سطح یک بهداشت یعنی پیشگیری رها شده است.

وی با اشاره به اینکه باید طرح پزشک خانواده و سطح یک درمان به درستی اجرا شود، می‌گوید: در هر جایی که پزشکی رشد داشته به سطح یک بهداشت نیز توجه شده است.

اغراق نیست اگر قصه پزشکان را داستان نجات جان انسان‌ها، روایتی سرشار از سختی و فداکاری برای ارتقاء بهداشت عمومی جامعه بدانیم؛ روایت دریادلانی که متعلق به خود نیستند و بی‌ادعا دغدغه بیماران را دارند تا طعم شیرین لبخند را بر لبان آنان بنشانند…

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *