یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۹

دکتر مصطفی رجبی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: درسال گذشته طبق هماهنگی با استانداری خراسان رضوی نصب پانل های خورشیدی در 44…

دکتر مصطفی رجبی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: درسال گذشته طبق هماهنگی با استانداری خراسان رضوی نصب پانل های خورشیدی در 44 دستگاه اجرایی استان مورد توافق قرار گرفت و اکنون فرآیند نصب پانل های خورشیدی در 14 نهاد اجرایی خراسان رضوی آماده بهره برداری است.

وی با بیان اینکه خراسان رضوی از پتانسیل خوبی در زمینه انرژی های تجدید پذیر (باد و خورشید) برخوردار است، اظهار کرد:هم اکنون شهر مشهد دارای 300 روز خورشیدی است که این میزان پنج برابر کشورهای اروپایی می باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ظرفیت انرژی باد در منطقه ˈنشتیفانˈ شهرستان خواف سه برابر ظرفیت بادی سایت های نقاط کشور است.

وی استفاده از انرژی های تجدید پذیر را یکی از ماموریت های وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: در بودجه سال 1393 حدود 100 میلیارد دلار برای جلوگیری از سوخت های نفتی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر اختصاص داده شده است.

رجبی با اشاره به برگزاری دومین همایش فناوری های نوین انرژی در مشهد، گفت: این همایش در طول روزهای 29 و 30 خردادماه با حضور بیش از 300 نفر شامل سیاستگذاران، صنعتگران، دانشجویان و علاقمندان به انرژی های پاک برگزار می شود.

معاون برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای خراسان رضوی افزود: این همایش همزمان با نهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در مشهد و با همکاری دبیرخانه انرژی های تجدید پذیر و انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران ،شاخه خراسان برگزار خواهد شد.

وی گفت: در این همایش بیش از 20 سخنرانی و میزگرد و کارگاه آموزشی برپا می شودکه پروفسور ˈگتورگ قره پتیانˈ،استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، پروفسور ˈسید هاشم اورعیˈ عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر ˈمجتبی جودکیˈ استاد دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانان کلیدی این همایش هستند.

وی استفاده حداکثری از انرژی های تجدیدپذیر برای اقتصاد کشور، کاهش وابستگی به انرژی های فسیلی و همچنین فرهنگ سازی و افزایش مشارکت های مردمی در توسعه این انرژی ها را از جمله اهداف همایش مزبور عنوان کرد.

رجبی در پایان گفت:بازدید هایی از نیروگاه بادی 28 مگاواتی دیزباد، نیروگاه خورشیدی 110 کیلو واتی الهیه و ریز شبکه هوشمند شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد از جمله برنامه های جانبی برای شرکت کنندگان در این همایش است.

7487/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.