جمعه، ۱۷ آذر ۹۶ - ۰۵:۳۰
پشه ببر آسیایی

پشه ببر آسیایی با نام لاتین Aedes aegypti پشه ای کاملا معمولی است که نیش آن می تواند ناقل سه بیماری وحشناک باشد….

پشه ببر آسیایی با نام لاتین Aedes aegypti پشه ای کاملا معمولی است که نیش آن می تواند ناقل سه بیماری وحشناک باشد. در این مطلب قصد داریم به معرفی این حشره بپردازیم. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پشه ببر آسیایی زمانی که شما را نیش می زد ممکن است بلایی فراتر از یک گزش ساده و چند روزی خارش بر سر شما بیاورد.  می توان گفت که این پشه به سادگی می تواند سلامت شما را بخطر بیاندازد و یک تهدید جدی برای بهداشت عمومی محسوب می شود.

بطور مثال جالب است بدانید منشا ویروس زیکا که در سال گذشته گسترش یافت، نیشه پشه بود. این پژوهش جدید نشان می‌ دهد که نیش پشه‌ ها حتی بیشتر از آنچه  که در گذشته تصور می‌ شد سبب گسترش بیماری‌ ها می‌ شود. هدف محققان این پژوهش این بود که دریابند که چگونه پشه‌ ای به نام Aedes aegypti (پشه تب زرد) می‌ تواند با یک بار نیش زدن سبب گسترش بیماری های متعدد شود. این حشره که همچنین سوسک پشه‌ ها نیز نامیده می شود، عامل شناخته شده بیماری‌ هایی مانند چیکونگونیا، تب دنگ و ویروس زیکا است.

چیکونگونیا بیماری مناطق استوایی است که از طریق پشه‌ ها در آفریقا، هند، کارائیب و آمریکای جنوبی و مرکزی منتقل می‌ شود. چیکونگونیا به طور معمول با علائم اولیه متعددی همچون تب و کهیر همراه است که پس از چند روز این علائم فروکش می‌ کند اما درد شدید مفصل می‌ تواند برای چند ماه و حتی بیش از یک سال طول بکشد.
تب دنگ، بیماری است که از طریق پشه‌ای به نام Aedes aegypti به انسان منتقل می‌ شود. این پشه که به “ببر آسیایی” مشهور شده‌ است در مناطق استوایی جهان به ‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد.

ویروس زیکا (Zika virus) نام یک گونه از ویروس است و از پشه به انسان منتقل می‌ شود. ابتلا به این ویروس بیشتر در نقاطی از آفریقا و آسیای جنوب شرقی دیده شده است. زیکا یک فلاوی‌ ویروس است و با ویروس‌ های تب زرد، غرب نیل، چیکونگونیا و دنگ هم‌ خانواده است.

محققان در این پژوهش بزاق، روده و پاهای حشرات را برای یافتن نشانه‌ هایی از عفونت ویروسی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که ۹۲ درصد از پشه‌ ها دارای تست مثبت هر سه ویروس (چیکونگونیا، تب دنگ و ویروس زیکا) هستند. محققان این پژوهش اظهار کردند که تحقیقات بیشتری برای درک خطرات بیماری‌ هایی که بر اثر نیش پشه بوجود می‌ آید مورد نیاز بوده زیرا برخی از آزمایش‌ های خون به راحتی نمی‌ توانند ویروسی که فرد به آن آلوده شده را شناسایی کنند.

باهم در میهن پست تصاویری از پشه ببر آسیایی Aedes aegypti حشره ای که ناقل سه بیماری وحشناک است را تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع[/highlight]: abcnews

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *