شنبه، ۱۳ بهمن ۹۷ - ۰۹:۰۷
پل گلدن گیت

پل گلدن گیت Golden Gate Bridge اگر چه در میان پل های ساخته شده در آمریکا بلندترین یا طولانی‌ترین پل در ایالات متحده…

پل گلدن گیت Golden Gate Bridge اگر چه در میان پل های ساخته شده در آمریکا بلندترین یا طولانی‌ترین پل در ایالات متحده نیست ؛ اما این پل از طراحی تا ساخت آن ترکیبی خلاقانه از مهندسی پیشرفته سال 1935 میلادی بوده و امروز این پل به عنوان یکی از جذاب‌ترین سازه‌ها در حوزه پل سازی محسوب می شود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پل گلدن گیت و اساس ساخت آن این گونه رقم خورده است که در دهه 30 میلادی پیشنهاد احداث پلی به منظور ایجاد ارتباط میان شهر سان فرانسیسکو و شهرستان مارین در شمال کالیفرنیا ارائه شد چرا که ارتباط بین این دو شهر با کندی هر چه تمامتر انجام می شد و حتی به قولی ، غیر عملی به نظر می‌رسید و از طرفی دیگر نیز بعضی از کمپانی‌های کشتیرانی که در صدد افزایش سود حاصل از جابجایی روزانه بیش از 50 هزار نفر بودند ، در ردیف مخالفان اجرای این پل قرار گرفته بودند ، مخالفتی که با عملی شدن ساخت این پل به کلی نادیده گرفته شد.

پل گلدن گیت

در این تصویر تاریخی که در 25 مارس 1935 ثبت شده، وزیر کار آمریکا (نفر وسطی) یعنی فرانسیس پرنکینز (Frances Perkins) را همراه با یک کلاه ایمنی فلزی می‌بینیم که مشغول بازرسی از برج پل گلدن گیت است.

پل گلدن گیت

عکس پیش رو در تاریخ 25 اکتبر 1935 به ثبت رسیده و مراحل ساخت راه باریک کناری پل را نشان می‌دهد.

گفته می‌شود طرفداران این پل با انتشار طرح‌های مربوط به شکل ظاهری و برنامه‌هایی که برای آن داشتند، نظر مخالفان را به خود جلب کرده بودند. به علاوه، رای دهندگان منطقه‌ای بودجه 35 میلیون دلاری پل گلدن گیت را تایید کرده‌اند.

پل گلدن گیت

در نهم جولای 1933، رییس جمهور فرانکلین روزولت کلیدی را فشار داد که به واسطه آن، دینامیت‌ها منفجر شده و کار ساخت این پل تاریخی در خلیج سان فرانسیسکو آغاز شد.

کارگران 3.25 میلیون فوت مکعب (بیش از 92 هزار متر مکعب) خاک را برای قرار دادن برج‌های 12 طبقه این پل حفر کردند. آنها از پلتفرمی بزرگ تا عمق 90 فوتی (27 متری) به پایان می‌رفتند تا باقی مانده سنگ‌ها و صخره‌ها را پس از منفجر کردن، خارج کنند.

پل گلدن گیت

این تصویر نیز کارگران در بخش بالایی برج و مراحل ساخت یکی از مسیرهای باریک پل در 17 اکتبر 1935 که اصطلاحا با نام “catwalk” شناخته می‌شود را نشان می‌دهد.

در آن زمان، پل گلدن گیت با طول 4200 فوت (1280 متر) به عنوان طولانی ترین پل معلق شناخته می‌شد و برای کامل شدن نیز به 1.2 میلیون پرچ در بخش‌های مختلف، 80 هزار مایل (128 هزار و 727 کیلومتر) سیم متصل و 254 طناب معلق فولادی نیاز داشت.

اما این تمام موضوع نیست و پل گلدن گیت، رکورد بسیار خوبی از لحاظ ایمنی و امنیت کارگران ثبت کرده است. با این حال 11 نفر طی چهار سال ساخت مردند که 10 مورد از آنها طی یک روز، به دنبال افتادن داربست و پاره شدن تور ایمنی اتفاق افتاد.

پل گلدن گیت

تصویر زیبای بالا که در دوم سپتامبر 1935 به ثبت رسیده، کارگران را نشان می‌دهد که مشغول نصب اولین تور ایمنی به ارزش 130 هزار دلار هستند؛ توری عظیم که از ساحل به ساحل، در بخش پایینی این پل قرار می‌گرفت.

پل تاریخی گلدن گیت در 27 می 1937 افتتاح شد و 200 هزار نفر پیاده از روی آن عبور کردند. جوزف اشتراوس، مهندسی که رویای ساخت این پل را در سر می‌پروراند چنین می‌نویسد: “در نهایت، این وظیفه بزرگ به پایان رسید.”

اما جذاب‌تر از این مورد، تصویر ثبت شده توسط هواپیمایی نظامی است که این پیاده‌روی عظیم را نشان می‌دهد.

پل گلدن گیت

در حال حاضر بیش از 40 میلیون وسیله نقلیه در سال از این پل عبور می‌کند. هزینه سفر از شهرستان مارین به سان فرانسیسکو نیز 7.25 دلار است.

اگرچه عبور خودروها از این پل هزینه دارد، اما پولی از مردم پیاده و دوچرخه‌سواران دریافت نمی‌شود. علاوه بر این، می‌توان پل گلدن گیت را محلی برای اعتراض‌ ها نیز در نظر گرفت. تصویر پیش رو، اندریا مورر (Andrea Mowrer) و مردم دیگر را در تاریخ 20 ژانویه 2017 در مخالفت با انتخاب دونالد ترامپ نشان می‌دهد.

پل گلدن گیت

حالا 80 سال از تاسیس پل گلدن گیت می‌گذرد و هم‌چنان این سازه عظیم در خدمت مردم قرار دارد و یکی از تاریخ‌شناسان کالیفرنیا ، کوین استار (Kevin Starr)، این پل را نمادی جهانی، نبوغ مهندسی و اثری هنری توصیف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.