شنبه، ۲۷ شهریور ۹۵ - ۰۹:۵۲
پناهگاه اضطراری قابل حمل

پناهگاه اضطراری قابل حمل در حالی برنده جایزه طلایی طراحی A’ Design 2016 شد است که ابتکار در طراحی پناهگاه‌های اضطراری موجب شده…

پناهگاه اضطراری قابل حمل در حالی برنده جایزه طلایی طراحی A’ Design 2016 شد است که ابتکار در طراحی پناهگاه‌های اضطراری موجب شده تنوع این طراحی‌ها افزایش یافته و هر هفته طرحی جدید ارائه شود.یکی از طرح‌های ارائه شده Shelter Pack است که محفظه‌ای راحت و جمع‌شونده برای حمل‌ونقل آسان به شمار می‌رود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پناهگاه اضطراری قابل حمل طوری طراحی شده است که ۱۲ واحد از این پناهگاه ها را می‌توان توسط کامیون حمل کرد و زمانی که این بسته باز می‌شود محل اقامتگاه چهار نفر خواهد بود. همچنین این پناهگاه دارای سرویس بهداشتی، آشپزخانه و میز پذیرایی است.

این پناهگاه امدادرسانی توسط هاکان گورسو طراحی شده و برنده جایزه طلایی رقابتهای طراحی A’ Design  ۲۰۱۶ است.  این پناهگاه امدادی در حالت فشرده تنها ۸۰ سانتی‌متر طول دارد و در زمان بازشدن، دارای اتاق خواب چهار تخته، آشپزخانه و غذاخوری با وسایل و تجهیزات است.

برپا شدن هر یک از این واگن‌های قابل حمل تنها چند ساعت زمان می‌برد.از ویژگی‌های برجسته این طرح جمع‌شدن آن است. لوله‌های آب هوایی آن بر بالای سقف قرار گرفته و حالت قیفی شکل لوله‌ها موجب کاهش احتمال نشت و آبگرفتگی محفظه شده تا برای استفاده در مکانی دیگر تمیز باقی بماند.

پنجره‌های سقفی نیز موجب ورود نور به مکان نشستن و کاهش استفاده از نور مصنوعی می‌شود. دیوارها هم چند لایه و ضدآب بوده و موجب می‌شود انرژی اتلاف نشود.

این کابین ۱۲۹ فوت مربع فضا اشغال کرده و مکانی مناسب برای چند ماه زندگی در مواقع اضطراری محسوب می‌شود. به دلیل پدیده‌های طبیعی، جنگ و دیگر موارد شمار آوارگان افزایش یافته که چنین روش‌هایی برای نجات جان افراد بسیار ضروری است.

با هم در میهن پست تصاویری از پناهگاه اضطراری قابل حمل و برنده جایزه طلایی طراحی A’ Design 2016 را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]inhabitat[/highlight]

2 دیدگاه برای “پناهگاه اضطراری قابل حمل برنده جایزه طلایی طراحی A’ Design 2016 شد”

  1. محمد گفت:

    عالیه.حمل اسون.فضای کمی رو اشغال میکنه

  2. کیمیا گفت:

    آفرین به طراحش واقعا شایستگی دریافت جایزه طلایی رو داشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *