شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۱۱:۴۵

کارشناس مسوول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: هر کودک 6 ساله زنجانی 5 دندان پوسیده و هر کودک 12 ساله…

کارشناس مسوول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: هر کودک 6 ساله زنجانی 5 دندان پوسیده و هر کودک 12 ساله زنجانی بیشتر از 1.5 دندان دائمی پوسیده دارد.

“امیر توکلی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، اظهارکرد: به‌ دلیل سبک غلط زندگی و تغذیه نامناسب بیماری‌های دهان و دندان رو به افزایش است؛ چراکه امروزه مواد قندی در محصولات غذایی به فزونی یافت می‌شود که همین امر باعث تخریب بافت دندان‎ها و در نهایت پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

وی افزود: در همین راستا، خانواده‏‌ها باید تمهیدات خاصی به کار گیرند. از جمله دلایلی که منجر به شیوع پوسیدگی دندان می‌شود، می‎توان به تغذیه نامناسب، استفاده کمتر از مسواک و نخ دندان و پایین بودن میزان فلوراید در استان اشاره کرد.

توکلی تصریح کرد: به همین جهت هر کودک زیر 14 سال در سال دو بار باید فلورایدتراپی شود تا باعث تقویت دندان‎های کودکان شود، به همین خاطر استفاده از ترکیبات فلوراید نظیر دهان‌شویه‎ها بسیار حائز اهمیت است، ولی چون دهان‌شویه توسط خود کودک مورد استفاده قرار می‎گیرد چندان تأثیرگذار نیست، به همین جهت استفاده از واریش فلوراید توسط دندانپزشک توصیه می‌شود؛ چرا که بسیار اثربخش‏ تر بوده و این در حالی است که فلورایدتراپی در همه مراکز تابعه دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان به صورت رایگان انجام می‎گیرد.

این کارشناس مسوول تأکید کرد: کودکان در سال باید دو بار توسط دندانپزشک معاینه شوند، زیرا تشکیل پرونده‎ دهان و دندان و آموزش بهداشت در این خصوص از گام‎های مؤثر در درمان بیماری‎های دهان و دندان است. در زمینه پیشگیری نیز می‎توان از روش شیارپوش برای دندان‎های سالمی که احتمال پوسیدگی دارند استفاده کرد؛ در واقع اقدامات پیشگیرانه با خودمراقبتی و کمک خانواده‎ها میسر می‌شود.

توکلی یادآور شد: خدمات پیشگیری از بیماری‎های دهان و دندان و خدمات درمانی در کلیه مراکز تابعه دانشگاه علوم‌پزشکی صورت می‎گیرد، به طوری که خدمات پیشگیری در این مراکز رایگان و درمانی با 50 درصد تعرفه برای کودکان زیر 14 سال انجام می‌گیرد. همچنین در مناطق شهری و روستایی کمتر از 20 هزار نفر نیز خدمات پیشگیری برای افرادی که تحت پوشش بیمه روستایی هستند در 17 مرکز معین ارایه می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *