سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۹

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی عبدالهی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه، افزود: با…

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی عبدالهی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه، افزود: با توجه به توسعه روزافزون حجم و ارزش معاملات برخط و سه برابر شدن کاربران آن نسبت به سال گذشته این سازمان به­ منظور ایجاد فضای رقابتی سالم از حضور شرکت­های بزرگ فعال در حوزه فناوری اطلاعات در سطح ملی در بازار سرمایه و ارائه راه­ حل­ های نرم­ افزاری معاملات برخط حمایت می کند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت­های IT متقاضی فعالیت در حوزه بازار سرمایه و ارائه خدمات نرم­افزاری مانند معاملات برخط، مراکز تماس، نرم­ افزارهای صندوق­ های سرمایه­ گذاری علاوه بر برخورداری نرم­ افزارهای آنها از شرایط فنی و عملیاتی لازم ، داشتن رتبه شورای عالی انفورماتیک، باید از صلاحیت­های تعیین شده توسط سازمان بورس برخوردار باشند.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس اظهار داشت: علاوه بر شرایط فوق که موجب جلوگیری از ورود شرکت­های ناتوان و رشد قارچی شرکت­ها می­شود، جلساتی با حضور مدیران عامل و اعضای هیات مدیره آنها به منظور نظارت، پیگیری فعالیت­ها و آگاهی از طرح­ های آتی­ آنها برگزار می شود. همچنین جهت حفظ حقوق کارگزاری­ ها و سایر نهادهای مالی، شرکت­های نرم­ افزاری ملزم به تهیه و امضای توافقنامه سطح خدمات با مشتریان خود شده ­اند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی مبتنی بر همین توافقنامه جبران خسارت کنند.

وی تاکید کرد که اگر در بررسی ­ها و بازنگری ­هایی که توسط این سازمان از سامانه­ های این شرکت­ها انجام می­شود مشخص شود از بستر­های سخت­ افزاری و نرم افزاری، امنیت و کارایی لازم برخوردار نیستند مجوز آنها تعلیق خواهد شد.

عبدالهی یادآور شد: این سازمان هیچگاه به­ دنبال ایجاد انحصار در شرکت­ های ارائه دهنده خدمات معاملات برخط نبوده و از شرکت­ های بزرگ فعال در حوزه­ های خارج از بازار سرمایه مانند بانک، حسابداری و مالی و غیره دعوت به حضور در بازار سرمایه کرده که با توجه به مشتریان محدود این بازار تاکنون استقبالی از این امر صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود از حضور شرکت­های بدون پشتوانه فنی و اجرایی قوی جلوگیری کرده زیرا معتقد است این شرکت­ها با به دوش گرفتن مسوولیت بخشی از فرآیند انجام معاملات نقشی استراتژیک در بازار سرمایه داشته و ناتوانی و ضعف آنها می­تواند به صورت مستقیم برروی کل فرآیندهای اصلی در این بازار تاثیر مستقیم بگذارد. بهمین علت درخواست چند شرکت­ که به­ منظور اخذ مجوز ارائه خدمات نرم­افزاری به سازمان بورس مراجعه کرده­ اند ولی عدم توانایی آنها در پوشش انتظارات این سازمان محرز شده، تایید نشده است.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس افزود: از سوی دیگر یکی از دغدغه­ های مهم این سازمان رعایت بعد امنیت و محرمانگی داده ­ها توسط این شرکت­ها بوده که از کانال­ها و حوزه های مختلف این موضوع همواره بررسی و پیگیری می شود.

عبدالهی تصریح کرد: توصیه این سازمان به شرکت­های فعال در حوزه بازار سرمایه این است که در خصوص نحوه ارائه خدمات خود بازنگری کرده و سطح کیفیت محصولات خود را افزایش دهند. همچنین شرکت­ های متقاضی ارائه خدمات IT در بازار سرمایه هم با بنیه قوی فنی و اجرایی و با دید بلند مدت وارد این حوزه شوند.

اقتصام(3)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.