پنجشنبه، ۱۹ مرداد ۹۶ - ۰۹:۰۶
پهپاد شربروک

ساخت پهپاد شربروک ، با قابلیت فرود بر روی سطوح عمودی در حالی توسط تیمی از مبتکران دانشگاه شربروک کانادا با موفقیت آزمایش شده…

ساخت پهپاد شربروک ، با قابلیت فرود بر روی سطوح عمودی در حالی توسط تیمی از مبتکران دانشگاه شربروک کانادا با موفقیت آزمایش شده است که این پهپاد خودکار چند مدله شربروک S-MAD نام دارد و جزئیات آن هفته گذشته در کنفرانس ماشین زنده 2017 Living Machine  ارائه شد؛ این فناوری برنده جایزه بهترین مقاله رباتیک Best Robotics Paper Award شد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پهپاد شربروک در حالی ساخته شده است که تیم علمی از توانایی پرندگان برای تغییر دادن مسیر پروازشان و نشستن بر روی سطوح عمودی در لحظه آخر الهام گرفت و به دنبال تقلید از این قابلیت برای ساخت یک پهپاد خودکار مجهز به بال ثابت برآمد. محققان هزاران شبیه‌سازی مدل‌بندی آیرودینامیک را قبل از اعمال این توانایی به پهپاد جدید تهیه کردند.

پهپاد شربروک در ابتدا با سرعت7 تا 9 متر در ثانیه و به طور افقی به سمت یک دیوار پرواز می‌کند. سپس حسگر لیزری آن، دیوار را شناسایی می‌کند و سیستم کنترل بازخورد، سرعت پهپاد را به یک تا سه متر در ثانیه می‌رساند و در نهایت، وضعیت آن را به صورت عمودی زاویه‌دار در می‌آورد و البته همزمان فشار موتور پهپاد شربروک افزایش می‌یابد تا وضعیت آن را هنگام نزدیک شدن به دیوار عمودی کند. پس از آن، پاهای میکروفیبری پهپاد بر روی دیوار قرار می‌گیرند و سیستم تعلیق با خاموش کردن پروانه، انرژی جنبشی ناشی از برخورد آن با دیوار را جذب می‌کند. تیم علمی مدعی است این پاها قادر به حرکت روی هر سطح سختی از جمله دیوارها، بتن و گچ هستند.

با جای‌ گیری پهپاد شربروک بر روی دیوار، این فناوری می‌تواند تا پرواز بعدی آنجا بماند و سپس پروانه خود را روشن کرده و دوباره اوج بگیرد.

مبتکران معتقدند این نوع پهپادها را می‌توان برای انجام ماموریت‌های گسترده به کار برد چون قادرند متوقف شوند و انرژی را در مکان‌هایی که پهپادهای دیگر قادر به ورود نیستند ذخیره کنند. بنابراین می‌توان از چنین سامانه‌هایی برای عملیات‌های نظارتی بلندمدت استفاده کرد؛ با این حال، با داشتن توانایی فرود بر روی سطوح عمودی، همچنین می‌توان از آن‌ها برای بازرسی ساختمان‌ها یا در نواحی حادثه‌دیده استفاده کرد.

[highlight]منبع[/highlight]   newatlas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *