چهارشنبه، ۰۳ خرداد ۹۶ - ۰۱:۰۸
پهپاد ضد سقوط

پهپاد ضد سقوط آژانس فضایی اروپا با هدف آموزش به فضانوردان ساخته شده است. این سازمان قصد دارد تا از این پهپاد برای…

پهپاد ضد سقوط آژانس فضایی اروپا با هدف آموزش به فضانوردان ساخته شده است. این سازمان قصد دارد تا از این پهپاد برای تحقیق و تفحص در غارها و مناطق تنگ و تاریک مریخ بهره ببرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پهپاد ضد سقوط آژانس فضایی اروپا ESA روز گذشته بصورت کاملا عملی در شرایطی واقعی و در غارهای تنگ کشور ایتالیا مورد آزمایش قرار گرفت و این آزمایش با موفقیت همراه بود. آژانس فضایی اروپا در چند سال اخیر همواره به دنبال بررسی تجهیزات مختلف برای آموزش‌ فضانوردان بوده است و آخرین ابزار معرفی شده در این زمینه، پهپاد ضد برخورد و ضدسقوطی است که روزی به مریخی‌ ها در کنکاش مجراهای مملو از گدازه بر روی سیاره سرخ کمک خواهد کرد.

پهپاد این عمل را با نقشه‌ برداری از نقاط غیرقابل دسترس برای انسان‌ ها انجام می‌دهد.آژانس فضایی اروپا هر سال برنامه‌ ای موسوم به CAVES را با هدف آموزش دادن مهارت‌های ایمنی به فضانوردان برگزار می‌ کند.پهپاد ضد سقوط

چنین مهارت‌ هایی در محیط‌ هایی آموزش داده می‌ شود که شرایط فضا را تا حد ممکن تداعی می‌ کنند. غارها به دلیل کمبود فضا، ایزوله‌ بودن و فقدان نور خورشید، بستر آزمایشی مناسبی برای این برنامه‌ ها به شمار می‌ آیند. امسال پهپاد ضد سقوط در این برنامه حضور داشت و این ویژگی به خاطر وجود یک فریم محافظ حول بدنه سامانه است.[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]آژانس فضایی اروپا در سال ۱۹۷۵ تاسیس شده و مرکز آن در پاریس، فرانسه دارای بیش از ۲٬۰۰۰ نفر نیروی انسانی با بودجهٔ سالانه در حدود ۴٫۲۸ میلیارد یورو (۲۰۱۳) است. برنامه‌های پرواز به فضای آژانس فضایی اروپا شامل پروازهای فضایی با سرنشین، عمدتا از طریق شرکت در برنامه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی، راه‌اندازی و شرکت در ماموریت‌های اکتشافی بدون سرنشین به سیارات دیگر و ماه، مشاهده زمین از فضا، دانش فضایی، ارتباط از راه دور و همچنین نگاهداری از پایگاه فضایی بزرگ گویان، در پایگاه فضایی گویان در گویان فرانسه در آمریکای جنوبی، و طراحی و راه‌اندازی وسایل ترابری فضایی است. وسیله اصلی پرتاب، در آژانس فضایی اروپا موشک آریان ۵ است که هزینه‌های راه‌اندازی و توسعه بیشتر آن از طریق به اشتراک گذاری با اعضای آژانس، این موشک راه‌اندازی و اداره می‌شود.[/box]

این سیستم برای انجام بازرسی‌ های دیداری از مکان‌ های تنگ و غیر قابل‌ دسترس مانند زیر پل‌ ها، داخل لوله‌ های آب و حول سازه‌ های بلند (که امکان برخورد پهپاد های معمولی وجود دارد) ساخته شده است.

کانسپت این پهپاد در سال ۲۰۱۵ جایزه Drones for Good  را از آن خود کرد و سال گذشته نیز با تفحص در شکاف‌ های یخی دندانه‌ دار کوه‌ های آلپ قابلیت خود را به نمایش گذاشت.

پهپاد ضد سقوط به فضانوردان حاضر امکان تفحص در غارهای سیسیل را داده و این کار را با نقشه‌ برداری از نقاط غیرقابل دسترس برای انسان‌ ها انجام داد. پهپاد ابداعی از دوربین حرارتی برای نقشه‌ برداری از یک ناحیه تفحص نشده و دارای آب که دسترسی انسانها به آن غیر ممکن است، بهره می‌ برد.

[highlight]منبع[/highlight] newatlas

یک دیدگاه برای “پهپاد ضد سقوط توسط آژانس فضایی اروپا مورد آزمایش قرار گرفت”

  1. محسن گفت:

    ناسا چرا این چند سال همش زده تو کار پهپاد؟!جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *