جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۰

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، پوروشنکو روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: اوکراین گاز مورد نیاز خود را به جای روسیه از…

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، پوروشنکو روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: اوکراین گاز مورد نیاز خود را به جای روسیه از کشورهای اروپایی و آمریکا خریداری خواهد کرد.

وی افزود: روسیه می خواهد گاز به بهای 500 دلار برای هر هزار مترمکعب به اوکراین بفروشد.

رییس جمهوری منتخب اوکراین گفت: اوکراین به این قیمت گاز نخواهد خرید و به چنین گازی نیاز ندارد.

اوکراین در حال حاضر حدود 4 میلیارد دلار بدهی گازی به روسیه دارد و مقامهای این کشور تاکنون از پرداخت این بدهی خودداری کرده اند.

ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه گفت که کشورش از روسیه بابت استفاده از گاز منطقه کریمه یک میلیارد دلار می طلبد.

ˈآلکساندر شلاپاکˈ وزیر دارایی اوکراین هم روز سه شنبه گفته بود که کشورش پس از تعیین بهای صادرات آتی گاز روسیه در سطح 268 و نیم دلار برای هر هزار مترمکعب حاضر خواهد بود بدهی های خود را بپردازد.

ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه روز چهارشنبه به مقام های اوکراین در زمینه گاز صادراتی کشورش به کی یف هشدار داد و گفت: روسیه تاکنون مقادیر زیادی گاز طبیعی رایگان به اوکراین صادر کرده ولی این امر نمی تواند ادامه یابد.

رییس جمهوری روسیه تصریح کرد: همه این را به خوبی درک می کنند و امیدوارم ما به وضعی نرسیم که مجبور شویم به اصل پیش پرداخت بهای گاز رو آوریم.

ˈآلکسی میلرˈ رییس شرکت ˈگازپرومˈ روسیه، پیشتر اعلام کرده بود که طرف اوکراینی قبول کرده مساله پرداخت بدهی خود به دلیل دریافت گاز به میزان دو میلیارد دلار را بررسی کند اما هنوز امکان پرداخت نشدن بدهی کی یف وجود دارد.

اروپام/2242**518 *1446

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.