دوشنبه، ۳۰ مرداد ۹۶ - ۰۹:۵۷
سیستم امنیتی تشخیص چهره

پژوهشی که سیستم امنیتی تشخیص چهره را زیر سوال برد است توسط یک تیم از محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده و نشان…

پژوهشی که سیستم امنیتی تشخیص چهره را زیر سوال برد است توسط یک تیم از محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده و نشان داده است که شرکت‌هایی که از سیستم های امنیتی مبتنی بر تشخیص چهره استفاده می‌کنند در معرض خطرات بسیاری هستند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پژوهشگران در آرمایش های مختلف سیستم امنیتی تشخیص چهره ثابت کردند که تعدادی از سیستم‌های موجود را می‌توان توسط چهره‌های کامپیوتری که توسط فناوری واقعیت مجازی ساخته می‌شود فریب داد.

برای مثال شرکت فیسبوک نیز از فناوری تشخیص چهره بهره می‌برد. این شبکه اجتماعی از طریق این فناوری می‌تواند تصاویر افراد را ببیند و پس از آن فرد مورد نظر را شناسایی نماید و از طریق آن برای مثال کاربران می‌توانند در تصاویری که چند شخص وجود دارد، به‌صورت خودکار عمل تشخیص چهره و تگ‌گذاری را انجام دهند و فیس‌بوک آن‌ها را شناسایی می‌کند.

سیستم امنیتی تشخیص چهره

بر این اساس تکنولوژی جدید تشخیص چهره فیس‌بوک قادر است بدون نگاه کردن به صورت افراد آن‌ها را تشخیص دهد. در واقع هوش مصنوعی این کمپانی به حدی پیشرفت کرده است که دیگر برای شناسایی افراد نیازی به مشاهده چهره آن‌ها ندارد و می‌تواند از طریق بخش‌های دیگر کاربر را تشخیص دهد.

محققان این پژوهش برای آزمایش این فناوری مدل‌های سه بعدی را با استفاده از تصاویر گرفته شده از عکس کاربری افراد در فیسبوک طراحی کرده که این تیم عکس  ۲۰ داوطلب را از منابع اینترنتی جمع آوری کرده و دقیقا این کار را مانند جاعلان واقعی و هکرها انجام دادند.

 آنها سپس مدلهای سه بعدی از چهره‌های این داوطلبان را ایجاد کرده و افکتهایی را به آن اضافه کردند به طوریکه اینگونه به نظر می‌رسید که آنها در حال نگاه کردن به دوربین هستند و در برخی مواردنیز  آن ها ناچار شدند تا بعضی قسمت های از دست رفته مانند بافت و سایه روشن‌های صورت را مجددا بازسازی کنند.

از آنجایی که این مدل‌های سه بعدی دارای سایه روشن بوده و کمی نیز حرکت می کردند، محققان قادر شدند تا از هر ۵ سیستم، چهار سیستم را فریب دهند و ۵۵ درصد تا ۸۵ درصد از مواقع موفق به انجام این کار شدند.

[highlight]منبع[/highlight]   engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *