جمعه، ۰۷ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۱

پزشک گروگان‌گرفته شده‌ی کرمانی گفت: هرچند که من یک پزشک هستم اما جبران صدمات روحی و روانی که در روزهای گروگان متحمل شدم…

پزشک گروگان‌گرفته شده‌ی کرمانی گفت: هرچند که من یک پزشک هستم اما جبران صدمات روحی و روانی که در روزهای گروگان متحمل شدم امکان‌پذیر نیست و هنوز هم عواقب آن ادامه دارد.

دکتر «زهرا کامیابی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، پیرامون مسأله‌ی گرون‌گیری خود در سال‌های گذشته و بخشش متهمان خود اظهار کرد: تحمل 17 روز رفتار پرخاشگرانه از سوی آدم‌ربایان و دلهره و زجری که در آن روزها با من بود هنوز هم گه‌گاهی مرا آزرده‌ خاطر می‌کند و احساس می‌کنم تاوان آن صدمه ادامه دارد.

وی ادامه داد: نفس این کار بسیار بد بود و با وجود اینکه گه‌گاهی این اتفاق به من یادآوری می‌شود اما فکر می‌کنم یک کابوس را پشت سرگذاشته‌ام.

این پزشک گروگان‌گرفته شده با اشاره به اینکه من هیچ‌گاه شاکی نبودم، افزود: هرچند که خانواده‌های این متهمان اظهار می‌کردند دچار مشکلات و سختی شده‌اند اما من نیز می‌گفتم که شاکی نیستم.

کامیابی تصریح کرد: من وکیل نگرفته و حتی یکبار هم به دادگستری مراجعه نکردم، چون از جلسات دادگستری و محاکمه‌ی این افراد اطلاعی نداشتم و حتی حکم این افراد را نمی‌دانستم اما مدعی‌العموم آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس قوه‌ی قضائیه وقت بودند.

وی خاطرنشان کرد: البته یکی دوبار به صورت غیرمستقیم به من اطلاع دادند که جلسات دادگاه چه زمانی برگزار می‌شود اما من هیچ‌گاه رغبتی به حضور در دادگاه‌ها نداشتم.

این پزشک گروگان‌گرفته شده در پاسخ به این پرسش که چه شد پس از این همه مدت به فکر بخشش متهمان افتادید؟ گفت: از زمانی‌که من گروگان گرفته شدم این مسأله دیگر مربوط به شخص و خانواده من نبود بلکه به یک مسأله اجتماعی بدل شد و حتی جامعه‌ی پزشکان نیز درگیر آن شدند.

کامیابی ادامه داد: از همان زمان آزادی این قضیه رنگ و بوی دیگری داشت از یک طرف خود را از عواقب قضایی که قرار بود نصیب متهمان شود کنار کشیدم و از سوی دیگر جامعه‌ی پزشکان و مردم و حتی مسئولان، برخورد با متهمان این حادثه را خواستار بودند تا اینکه امسال تصمیم بزرگان پزشکی کرمان بر این بود تا با رضایت من زمینه‌ی آزادی متهمان را فراهم کنند.

وی یادآور شد: پس از آنکه من هم در کمال بی‌خبری از این تصمیم مطلع شدم بدون مخالفت به درخواست همکارانم پاسخ مثبت دادم و امیدوارم این اقدام علاوه‌بر جنبه‌های مثبت اجتماعی، زمینه‌ی بازگشت سالم و بدون زشتی و پلیدی را برای متهمان این اتفاق فراهم کند.

این پزشک گروگان‌گرفته شده گفت: من نمی‌دانستم که باید حتماً رضایتم را اعلام کنم تا این متهمان بخشیده شوند ضمن اینکه این افراد، خانواده‌های نسبتاً سرشناسی داشتند که البته پس از ارتکاب جرم متحمل جزای اجتماعی آن نیز شدند از این‌رو تنها بعلت وجود خانواده‌های خوب آنها هم‌چنین به علت اینکه آزادی این افراد به رضایت من بستگی داشت از حق خود گذشته و ادامه‌ی حبس آنها را بخشیدم.

اصلاً فیلم نمی‌بینم زیرا خاطرات تلخ آن روزها تداعی می‌شود

کامیابی اظهار امیدواری کرد خداوند نیز این افراد را ببخشد و دیگر نمی‌خواهم به آن کابوس برگردم، چون سختی‌های آن دوران سبب شده تا من دیگر نتوانم هیچ فیلم ایرانی و خارجی ببینم، چون تصاویر خشن و حتی دیالوگ‌های موجود در این فیلم‌ها موجب تداعی خاطرات تلخ روزهای گروگان می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر با گروگان‌گیران خود پس از سال‌ها مواجه شود به آنها چه می‌گوید؟ تصریح کرد: هرچند که من یک پزشک هستم اما جبران این صدمات از نظر روحی و روانی امکان‌پذیر نیست اما من اعلام می‌کنم که هیچ کینه‌ای از این افراد ندارم و نمی‌خواهم نابود شوند ضمن اینکه مطمئنم که این افراد پشیمان هستند.

براساس این گزارش، آدم‌ربایان دکتر «زهرا کامیابی» به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده بودند که وی در روز پزشک ادامه‌ی حبس آنها را بخشید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *