شنبه، ۲۱ مرداد ۹۶ - ۰۹:۱۱
پیام رمزگذاری شده کوانتومی

دریافت پیام رمزگذاری شده کوانتومی از فضا توسط محققان چینی در حالی محقق شده است که پژوهشگران آکادمی علوم چین موفق شدند برای…

دریافت پیام رمزگذاری شده کوانتومی از فضا توسط محققان چینی در حالی محقق شده است که پژوهشگران آکادمی علوم چین موفق شدند برای نخستین‌ بار یک پیام رمزگذاری شده کوانتومی را از ماهواره به زمین ارسال کنند که البته تکنولوژی ارسال و دریافت پیام کدگذاری شده کوانتومی که تاکنون تمام پیشرفت‌ های عملیاتی آن توسط چینی‌ها انجام شده است، به یک نقطه عطف تازه رسید. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پیام رمزگذاری شده کوانتومی برای دانشمندان دارای اهمیت خاص است و با این حال بر و اساس اعلام مرکز پژوهش‌های چین، پیام کوانتومی ارسال شده از ماهواره کوانتومی که سال قبل به فضا ارسال شده بود، در ایستگاه‌های زمینی در فواصل بین 720 تا 1200 کیلومتری دریافت و رمزگشایی شد.

این موفقیت در استفاده از پیام رمزگذاری شده کوانتومی غیرقابل نفوذ و شنود ، در شرایطی به‌ دست آمد که توان ارسال و دریافت این پیام‌ها نیز به 20 دستور رسیده است و نسبت به توان انتقال داده فیبر نوری، افزایش چشمگیری دارد.

پیام رمزگذاری شده کوانتومی

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در یک اظهارنظر ، این دستاورد چینی‌ ها را خارق‌العاده خواند و نتایج این پژوهش که در مجله نیچر منتشر شده نیز از واکنش‌هایی با واژه‌های مشابه در پی داشت.

روش انتقال داده‌ها با استفاده از قوانین کوانتوم فیزیک ، روشی‌ است که چینی‌ها برای مدت طولانی روی آن پژوهش داشتند و برای نخستین‌ بار موفق به عملیاتی کردن آن شدند. آنها تاکنون موفق شده‌اند انتقال پیام از این روش را بین ایستگاه‌های زمینی و از ایستگاه فضایی به زمین با موفقیت انجام دهند.

در این روش انتقال اطلاعات ، هیچ امکانی برای شنود یا نفوذ وجود ندارد و قوانین فیزیک از داده‌ها محافظت می‌کنند چراکه هر تلاشی برای ورود به مسیر انتقال داده‌ها موجب تغییر مسیر و به‌ صدا درآمدن زنگ‌های هشدار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *