یکشنبه، ۱۱ آبان ۹۳ - ۰۲:۴۹

4یک کارشناس گردشگری روستایی گفت: روستای پیران یکی از 14 روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه است که در دره ای زیبا و در…

4یک کارشناس گردشگری روستایی گفت: روستای پیران یکی از 14 روستای هدف گردشگری استان کرمانشاه است که در دره ای زیبا و در جوار آبشاری مرتفع قرار گرفته است.

منوچهر پاشایی در گفت و گو با خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، درباره ویژگی‌های این روستا اظهارکرد: روستای پیران از توابع بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب است که از شمال و شرق به کوه «بان زرده»، از جنوب به «چلتوکری» و از غرب به «سلمان تپه» و «بلقیس« محدود می شود.

وی افزود: این روستا از سطح دریا 920 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل و گرم است و رودخانه پر آب و زیبای الوند نیز در جنوب این روستا جریان دارد.

این کارشناس گردشگری روستایی خاطرنشان کرد: شهرستان سرپل ذهاب که در محدوده جغرافیایی استان کرمانشاه قرار گرفته قدمت طولانی دارد که نزدیکی روستای پیران به این شهر پیوستگی قدمت و پیشینه تاریخی آن را نشان می‌دهد.

پاشایی درباره مردم این روستا گفت: مردم روستای پیران به زبان کردی و به لهجه کلهری سخن می گویند. مردم این روستا مسلمان و اهل تسنن و تعدادی نیز اهل حق هستند. در‌آمد این روستاییان از طریق فعالیت‌های زراعی، دامداری و باغداری تامین می‌شود و مهمترین فرآورده‌های دامی روستا شامل گوشت، پشم گوسفند و انواع لبنیات و روغن حیوانی است.

وی ادامه داد: روستای کوهپایه‌ای پیران بافت مسکونی متمرکز دارد، عبور نهر آب از میان کوچه‌های قدیمی همراه با درختان قدیمی چنارتبریزی و گردو که روستا را دربر گرفته، جلوه‌ای زیبا به روستا بخشیده است.

‌کارشناس گردشگری روستایی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: جنگل‌های انبوه و متراکم و درختان بلند، چشم اندازهایی بسیار زیبا و مساعد جهت گذراندن اوقات فراغت در روستا را فراهم آورده است.

پاشایی افزود: آبشار بلند پیران و چشمه های جوشان، درختان کهنسال و گیاهان خودرو در اطراف آنها جزء مناظر بدیع روستا به شمار می‌رود.

وی درباره فرهنگ این روستاییان گفت: از مهم‌ترین آیین‌هایی که در این روستا برگزار می‌شود، می‌توان به مراسم مولودی خوانی در ماه ربیع الاول که ویژه دراویش اهل حق است، اشاره کرد. این مراسم همراه با اجرای موسیقی عرفانی است. عید فطر و عید قربان نیز از اعیاد بزرگ این روستا‌ست که همراه با سرور و جشن و شادمانی این مراسم را اجرا می‌کنند.

پاشایی یادآور شد: در میان مردم روستا انواع بازی‌های بومی و محلی نیز رایج است که معروف‌ترین آنها قمچان و قاوقاوان است. از انواع موسیقی مقامی رایج روستا نیز می توان به همنوازی ساز و دهل اشاره کرد. در جشن‌های عروسی نیز استفاده از انواع سازهای ضربی و اجرای ترانه‌ها و آوازهای محلی رواج دارد، در بیشتر مناطق کردنشین از جمله روستای پیران از لباس‌های محلی کردی با طرح و رنگهای متنوع استفاده می‌شود.

این کارشناس گردشگری روستایی خاطرنشان کرد: از عمده ترین غذاهای گردشگرپسند این روستا می توان به «بامیه و تماته»، «بامیه و بادمجان» اشاره کرد. از مهمترین صنایع دستی این روستا هم می توان انواع گلیم با طرح‌های کردی را نام برد. سوغاتی عمده این روستا شامل انجیر، گوجه سبز و سایر محصولات تولید شده در روستا‌ست.

وی اظهارکرد: روستای پیران از طریق شهرهای قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو و گیلانغرب از استان کرمانشاه قابل دسترسی است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *