جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۹:۴۱

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید رضا موسوی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته زنجان با اشاره به 15 خرداد…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید رضا موسوی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته زنجان با اشاره به 15 خرداد سالروز قیام خونین 15 خرداد افزود:  بعد از جریان کودتای 28 مرداد بر علیه حکوکت پهلوی مقاومت‌هایی صورت می‌گرفت و عدم سازماندهی مناسب، داشتن طرفداران کم و اهداف متنوع موجب می‌شد تا این مقاومت به صورت عملی کاربردی نشود.

وی یادآور شد: در سال‌های 40 و 41 انقلابی از شهر قم آغاز شد که دارای عمق کمتری نسبت به قیام 15 خرداد سال 42 بود و  در سال 40 با برگزاری انتخابات، انقلاب سفید و بحث انجمن‌های ولایتی و ایالتی شکل گرفت که موجب شد که علما با این مسائل برخورد کنند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان زنجان با اشاره به اینکه در چنین روزهایی پهلوی عظمت و قدرت روحانیت را درک کرد افزود: در آخرین روزهای سال 42، امام عید را تحریم و انقلاب سفید را محکوم کرد و این امر موجب شد تا واکنش‌هایی در جامعه پدید آید.

حجت‌الاسلام موسوی با بیان اینکه روز دوم فروردین همان سال امام خمینی(ره) به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) سخنرانی کرد، اضافه کرد: کماندوهای شاه وارد مجلس سخنرانی شده و با حمله با طلاب مجلس را بر هم زدند.

وی با اشاره به اینکه پس از آن به ویژه در ایام ماه محرم محدودیت‌هایی از سوی حکومت برای علما برای سخنرانی در مساجد و تکایا اعلام شد، افزود: از آن پس علما و سخنرانان نباید علیه شاه و اسرائیل سخن گفته و این نکته که اسلام در خطر است را در سخرانی هایشان مطرح می کردند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان زنجان گفت: امام خمینی(ره) اعلام کرد که در همه شهرستان‌ها و استان علما و طلاب در منبرها در خصوص این سه مسئله پر رنگتر سخن گفته و مفاسد دستگاه پهلوی و رژیم غاصب اسرائیل را به خوبی به مردم ارائه کنند.

حجت الاسلام خاتمی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در عصر عاشورای حسینی در مسجد فیضیه علیه شاه و رژیم غاصب اسرائیل سخنرانی کرد و مردم را دعوت به نجات دادن اسلام کرد افزود: این سخنرانی موجب دستگیری امام شد.

حجت‌الاسلام موسوی با اشاره به اینکه موضوع دستگیری امام به سرعت در کشور پخش شد و مردم دسته دسته برای قیام آماده شدند، افزود: شهرهای مختلف کشور در اعتراض به این موضوع تظاهرات برگزار کردند و حکومت ناچار به آزادی امام شد.

وی با اشاره به اینکه طی چند روز اعتراض مردم به این موضوع در شهرهای مختلف 15 هزار نفر شهید شده و بسیاری نیز زخمی شدند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.