دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۵۳

نزدیک سه هفته پس از تاخت و تاز گروه‌های تروریست تکفیری ـ بعثی در عراق، نیروهای امنیتی عراق از وضعیت دفاع به وضعیت…

پیشروی مستمر ارتش و نیروهای مردمی عراق در مناطق تحت اشغالنزدیک سه هفته پس از تاخت و تاز گروه‌های تروریست تکفیری ـ بعثی در عراق، نیروهای امنیتی عراق از وضعیت دفاع به وضعیت هجومی روی آورده‌اند. در همین راستا، آخرین اخبار حاکی از آن است که عملیات نظامی ارتش عراق در تکریت و استان صلاح الدین ادامه دارد و عمده مناطق استان تحت سیطره ارتش است.به گزارش «تابناک»، بحران عراق در شرایطی بیست روزه شد که ارتش عراق با پیشروی از چهار محور به سمت شهر تکریت مرکز استان صلاح‌الدین، وارد این شهر شد؛ جایی که زادگاه صدام و بسیاری از سران رژیم بعث است.

بنا بر این گزارش، نیروهای ارتش عراق پس از حمله به شهر تکریت، مرکز استان صلاح الدین، از چهار محور ساختمان استانداری و مراکز دولتی دیگر را به تصرف درآوردند. ارتش عراق در حال پاکسازی سایر مناطق تکریت است و از مردم خواسته به دلیل عملیات نظامی در منازلشان بمانند.

این در حالی است که اکنون به جز مناطق الشرقاط و بیجی، دیگر مناطق تحت کنترل ارتش عراق است و نیروهای ارتش در تلاشند در ساعات آینده وارد این دو منطقه شوند. ارتش عراق در الشرقاط هم توانست پنج دستگاه خودرو افراد مسلح را نابوده و ده تن از آنان را به قتل برساند. بقیه افراد نیز به سوی الحویجه و الانبار پا به فرار گذاشتند.

همچنین عملیات نظامی در الاسحاقی، الضلوعیه و بقیه مناطق استان صلاح الدین ادامه دارد. حمله هوایی ارتش عراق و نیروی زمینی در موصل نیز هلاکت چهل تروریست را در پی داشت. در همین حال، عشایر برای کمک به ارتش عراق پس از پاکسازی استان صلاح الدین تجهیز شده‌اند و عملیات برای ورود به موصل و پاکسازی آن از داعش با کمک عشایر به زودی آغاز می‌شود.

در همین حال، عباس البیاتی، عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق از ورود هواپیماهای سوخوی روسیه به عراق و عملیاتی شدن آن‌ها در اسرع وقت سخن گفت و احتمال داد، هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، اهدافی را در موصل آماج گیرند!
 
گفتنی است، شب گذشته نیز اخباری از تسلط کامل نیروهای امنیتی و مردمی بر تکریت و بخش هایی از موصل مخابره شد و رسانه‌های عراقی نیز از فرو ریختن استحکامات دفاعی تروریست‌های داعش در برخی از مناطق خبر دادند.

همچنین منابع امنیتی عراقی، از هلاکت عمر احمد الاحمدی و شماری از همراهانش به دست عشایر موصل خبر دادند و افزودند: وی از طراحان عملیات نظامی داعش بوده است. بالگردهای ارتش عراق که در روزهای گذشته پشتیبانی کارآمدی از نیروهای امنیتی و عشایری انجام داده‌اند، مناطقی از موصل را هدف قرار دادند.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد، پس از بیست روز بحران امنیتی در عراق، اوضاع در این کشور در حال ورود به فاز جدیدی است که مشخصه آن، پیشروی نیروهای دولتی ـ مردمی در مناطق تحت اشغال و انجام عملیات‌های مؤثر برای آزادسازی این مناطق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.