جمعه، ۲۰ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۲

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا روز پنجشنبه به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که نگران درگیری‌ها با حماس در غزه و…

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا روز پنجشنبه به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که نگران درگیری‌ها با حماس در غزه و تشدید این درگیری‌ها است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، اوباما به نتانیاهو پیشنهاد میانجیگری برای برقراری آتش بس را داد.

اوباما پس از آن که هواپیماهای جنگنده تل اویو، منطقه فلسطینی را در هم کوبیده ولی نتوانستند مانع از موشک باران شهرهای اسرائیل شوند و نگرانی در مورد افزایش شمار تلفات غیر نظامی فلسطینان شدت یافت، با نتانیاهو صحبت کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت: رییس جمهوری در مورد خطر تشدید بیشتر درگیری ها ابراز نگرانی کرد و لزوم تلاش همه طرفها برای حفاظت از جان غیر نظامیان و اعاده آرامش را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: امریکا همچنان آماده تسهیل ترک مخاصمه از جمله بازگشت به توافقنامه آتش بس نوامبر 2012 است.

توافقنامه سال 2012 که با میانجیگری هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق امریکا و مصر حاصل شد به هشت روز حملات هوایی اسرائیل به اهداف حماس پایان داد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است : اوباما به نتانیاهو گفته است وی حق اسرائیل برای دفاع از خود را درک و حملات موشکی حماس و دیگر گروههای مبارز از غزه را محکوم می کند.

کاخ سفید افزود: اوباما ضمن ابراز همدردی با اسرائیل در مورد مرگ سه نوجوان اسرائیلی در کرانه باختری که محرک تنش های جدید بین دو طرف شد، از موضع اسرائیل در مورد دستگیری کسانی که یک نوجوان فلسطینی را به تلافی مرگ نوجوانان اسرائیلی کشته بودند، ستایش کرد.

اوباما و نتانیاهو همچنین در مورد تلاش برای حصول یک توافق نهایی در زمینه برنامه هسته ای ایران تا ضرب الاجل تعیین شده بیستم ژوئیه، صحبت کردند.

نتانیاهو پیش از این نسبت به رویکرد امریکا در قبال ایران ابراز بدبینی شدید کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.